een zeer juiste opvatting te hebben gehad van haar taak, die zuiver die nend is. Aan dit laatste is het te dan ken dat haar werk louter verfraaiend en aanvullend is geworden, zonder enige directe associatie te wek ken. Kennelijk heeft zij doelbewust haar lijn en kleur daarop ingesteld. Elke realistische afbeelding of be palende vormgeving zou hier volko men misplaatst zijn. Ook afzonderlijk beschouwd is dit non-figuratief werk zeer bekoorlijk. Via een open trap van staal met hardhouten dektreden bereikt men de bovenverdieping. De ruimte aldaar, met een nóg weidser uitzicht, biedt plaats aan ca. 250 personen. Zij is bestemd voor partijtjes, recepties, kleine congressen e.d. en kan in twee- en gedeeld worden door een harmo- nicawand, opmerkelijk van materiaal en harmoniserend van kleur. Bekleding en meubilering getuigen van bijzonder goede smaak, inzicht en grote zorgvuldigheid. Zo er niet kan worden gesproken van ,,geen kosten zijn gespaard" (men had reke ning te houden met begroting en budget), dan kan ertoch zeker worden gezegd, dat verzorgers zich noch qua tijd noch qua moeite hebben ontzien. De grote zorg en aandacht voor het geheel is in elk gekozen onderdeel weer te vinden; van het grijze vleu geltje op de bovenverdieping, tot het servies, glas en zilver, en van de beeld tekens op deuren van toilet en tele fooncel tot het echt Schiedamse Schot se koekje („naar het aloude recept. toen Schotse jeneverstokers werk zaam waren in Schiedam. Hun vrou wen bakten reeds Schots-brood van deze samenstelling".) in apart daar voor bestemd zakje en het overal op zeer delicate wijze aangebrach te etablissementskenmerk toe. Voor wie oog heeft voor dergelijke bedachtzaamheid is reeds dit een apart genoegen. En ook die zorgvuldigheid en be dachtzaamheid wordt ver doorge voerd en is zó ook weer te vinden in de in het sousterrain gelegen gewel dige keukens ('n „warme" en 'n „koude"), alwaar chef-kok De Voogd zijn vijf ervaren medewerkers leidt en inspireert; en in de verdere bedrijfs ruimten, waar zes helpsters haar werk doen, zoals daar zijn de spoel keuken en de ruimte voor het wassen van groenten; in de bierkelder en in de wijnkelders, in die voor derode wijn, met de rode deur en in die voor de witte wijn met de witte deur. Een unieke vondst is de boek-vormige „restaurant-wijnkaart" (wijnènspijs). Voor het hier en daar wèl wijn-min nend, doch veelal weinig wine-minded Nederland wordt hier een zeer door dachte service geboden. Getuigend van veel kennis, inzicht en smaak, wordt namelijk bij elk gerecht (ver meld op linker bladzijde) de daarbij meest geschikte drank (te zelfder hoogte op tegenoverliggende bladzij de) aanbevolen. Ook daarmede geeft het jonge man met zijn relaties, de deelnemer aan een congres of aan een bespre king „op hoog niveau", doch ook de wandelaar die de stad heeft bezocht en de Schiedammer die de drukte is ontvlucht, en die achter glas of in de zon op het terras van het uitzicht bij 'n kopje koffie willen genieten, zullen zich in Europoort genoeglijk voelen. De prijzen van „de kleine consump ties" zijn dan ook zo dat een ieder zich een zitje in Europoort kan ver oorloven. Europoort (geleid door een oude rot in het vak: de bereisde, door velerlei functies ervaren Schiedammer Lou- werse) bewijs van een kracht die op 'n zeer bijzondere bedrijfspotentie duidt. Als Horeca-bedrijf kenmerkt Euro poort zich qua aanzien en sfeer ook door verfijning, zonder dat dit in zich heeft die exquisiteit die misschien hier en daar een schroomvalligheid bij entree zou kunnen brengen, belemme rend voor het zich-echt-behagelijk- voelen. Trouwens de instelling van Euro poort is juist die van de gulle, open gastvrijheid. Niet slechts de zaken- Europoort, zoals het er nu staat, vertegenwoordigt vele Schiedamse aspecten en van veel is het symbool. Europoort: als bekroning van Schie dams groengordel, die representant is van Schiedam als woonstad. Er is het Europoort dat vertegen woordigt de geschiedenis der tot standkoming, welke vermeldt en als inspirerende legende aan nageslach ten gaat vermelden: de burgervader die zelf op pad ging en in luttele tijd zekerheid verkreeg, dat hèt er kwam, dat financieel de mogelijkheid er was, dank zij onmiddellijke bereid heid tot samenwerking en rasse toe zeggingen tot financiële deelneming.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 21