Ik houd van toneel 42 Er is ook Europoort als het feit, dat het nu het gemeenschappelijk eigen dom is van gemeente en industrie, van houders van grote aandelen en bezit ters van kleine coupures; dat Euro poort is: Schiedams saeck. En er is het Europoort als het grote, héél de toekomst bestralend ver schijnsel, dat de sterken, dat zij die geloven, zij die rotsvast overtuigd zijn dat in Schiedam, waar reeds zo veel is tot stand gekomen, veel (nog) kan; dat Schiedam is: de stil wer kende stad met het grote elan, dat zij die welberaden, vastbesloten langs het pad gaan, waarlangs de weife laars en gereserveerden, de schok schouderenden en de ietwat verbaas den staan, dat zij het gelijk aan hun zij hebben: dat Europoort erkwam en dat, nu reeds, de resultaten uit wijzen dat het méér dan verantwoord is, dat het er kwam. En ook is er de kwestie dat ook metterdaad, Europoort Schiedams ge- meenschaps saeck is, want iedere Schiedamse instelling en ieder Schie dams bedrijf is bij Europoort gebaat, cultureel en mercantiel bezien. Daarom onze verheugenis. Elke stad, waar ook, en in het bezit van welke kostelijke gelegenheid ook, zou met dit Europoort trots en blij zijn. Ook daarom onze verheugenis. SEBASTIAAN Ik houd van Toneel. En als ik toneel" schrijf, bedoel ik niet het zorgenvrije, door Rijk, Provincie en Gemeente gesubsidieerde be roepstoneel, maar het echte, handenwringende, de hemel en de souffleur staan me bij, moeizaam ploeterende toneel van de ware liefhebbers! De beroepsspeler IS op de planken. Charlotte Kohier IS de dame van-gezelschap in Waaier-patience", Kees Brusse IS de kok in .Meeuwen boven Sorrento".De ware liefhebber kruipt in de huid van een ander"Hij IS niet, hij doet krampachtig zijn best om te schijnen"Je ziet hem voortdurend zijn best doen, je hoort hem zwoegenHij vecht met zijn stem, met zijn handen, met zijn .opkomen van links", met zijn mede spelers, met helemaal zijn eigen ik van gisteren. Dat maakt het voor de toeschouwer zo spannend. Als ik Herman Krebbers achteloos zijn viool onder de kin zie steken om zonder de minste moeite het vioolconcert van Beet hoven te spelen, dan vind ik dat erg mooi, maar het DOET me niksAls buurmans Marietje echter, met veel gebibber, ernaast-strijkjes en bijna in tranen, Knaapje zag een roosje staan" uit haar instrument krast, lopen de ril Iers over mijn rug, komt het water me in de handenDan worstel ik elk maatje mee. Dat is het enorme verschil tussen vakmensen en liefhebbers Twee categorieën die je nauwelijks met elkaar kunt vergelijken, omdat ze allebei iets geheel anders brengen, een geheel andere sensatie verwekken. Het amateur-toneel dus. Er zijn in Schiedam maar even tjes vierentwintig verenigingen op dit gebied. Pernis heeft zijn stank, Rozendaal zijn bedrie gertjes, Deventer zijn koek, wij hebben ons toneel. Wij zijn er trots op, wij zijn er dankbaar voor. leder jaar wordt er door de sectie Toneel 'n grote wedstrijd georganiseerd. De resultaten van die wedstrijd liggen in een machtig jury-rapport voor me. Acht clubs hebben dit keer mee gedaan. Er waren per club hon derd punten te halen. De laag ste had 60,58dat is een goeie zes.... de beste kreeg 84,61 met lof!!...., bijna acht en half op zijn schools gezegd. En als ik zo de bladzijden eens omsla dan zie ik dat er spelers zijn die volgens de jury een 9 voor „voordracht" en een 9 voor uitbeelding waard zijn. Na tuurlijk, dat zijn uitzonderingen, maar achten vind ik bij bosjes. Dat is allemaal prachtig. Dat klinkt als het beieren van de klokken in de Oude Sint-Jans- toren, twintig jaar geleden, toen ze nog niet aftands waren. Maar het allermooiste, het heel bijzondere, het hart-pakkende van deze wedstrijd zijn NIET de resultaten, vastgelegd in het jury-rapport.... het zijn de staaltjes typisch Schiedamse Ge- meenschaps-zin, die bij deze wedstrijden werden gedemon streerd. Want natuurlijk wis ten minstens drie van de deel nemende verenigingen dat ze geen schijn van kans hadden op de eerste prijs.... tóch deden ze mee. Schiedamse Gemeenschaps zin: dat spontane applaus toen bekend gemaakt werd dat GE- RON de allerbeste geweest is. ledereen gunde deze club dit daverende succes. De voorzitter van de Katholieke Kring schreed onmiddellijk statig het toneel op om Geron aan te bieden voor zijn kring een uitvoering in het Passage-theater te verzorgen! Leuk ook dat alle verenigingen botje-bij-botje hadden gelegd om voor hun ex-voorzitter Ir. W. E. Hoek een prachtige tinnen vaas te kopen, omdat hij tien jaar lang hun leider, hun klachtenbak en hun voorbeeld heeft willen zijn. Mag ik eindigen met de wens dat de volgende Toneelwedstrijd in Schiedam een éven groot suc ces wordt met nóg meer deel nemers

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 22