Samenraapsel uit het jury-rapport 71,35 p. 43 No. 1„Geron" met „Het onstuimige hart" 84,61 p. „Een prachtige voorstelling waarvoor de jury gaarne het praedicaat „met lof" verleent." No. 2: „Brederode" met „Geld te geef" 75,78 p. .als geheel een haast voortreffelijk te noemen uitvoering waaraan wij en het publiek veel ple zier beleefden." No. 3: „Utile Duld" met „Tien kleine negertjes" „Als geheel een scènisch nietgeheel verantwoorde, toch meermalen intelligent gespeelde voorstel ling van een stuk, dat straffere regievoering had vereist, maar toch bij het publiek een goede in druk zal hebben achtergelaten." Rollen van het eerste plan: dames 1. Vera uit „Tien kleine negertjes"41^ p. „Vera Clayton was o.i. het meest actrice in deze voorstelling. Zij heeft zich onderscheiden door zeer doorvoeld, intelligent en genuanceerd spel 2. Margaret uit „Het onstuimige hart" 40^- p. „Margaret gaf naar de eis weer, dat zij uit een ander milieu stamt dan „de jongens", maar niet aan standvooroordelen doet. Ze had gezag zon der bazig te zijn, ze sprak beschaafd zonder ge affecteerd te doen. Ze toonde haar groot mede leven en medelijden en werd toch niet sentimen teel." heren 1. Yank uit „Het onstuimige hart" 43 p. „We hebben genoten van zijn mimisch vermogen en van zijn doeltreffende en toch beheerste in tonatie, beheerst zolang hij niet bij tijd en wijle „onbeheerst" moest zijn. Ook dat ging hem goed af. 2. Lacklen uit „Het onstuimige hart" 41j p. „Een mooie, maar moeilijke rol, die vergt dat men zich een scherpe voorstelling maakt van de man, die men zijn moet...." Rollen van het tweede plan: Dames: 1. Patricia uit „Geld te geef"40^ p. 2. Alice uit „De fatale datum" 38^ p. Heren: Hier worden twee eerste prijzen toegekend wegens het bereiken van een gelijk aantal pun ten, nl. 40, door: Digger uit „Het onstuimige hart" Ted Winters uit „Geld te geef" Rollen van het derde plan: Dame: Tante Adèle uit „Beschuit met muisjes" met 37£ pt. Heer: De inspecteur uit „Geld te geef" met 41 p. Best gespeelde jeugdrol: Dudley uit „George en Margaret" met.39 p. Speciale prijzen: Wisselprijs voor de vereniging die relatief het meest in punten is gestegen (aangeboden door Ir. W. E. Hoek): GERON. Voor het meest experimentele stuk: „S.O.T." Aanmoedigingsprijs: „Tot steun in de strijd". „Het onstuimige hart" over „Yank" De rollen waren uitstekend verdeeld. We geloven niet, dat een van de an dere spelers zich zó met YANK had kunnen vereenzelvigen als deze speler het wist te doen. Dit was ten voeten uit in dit ensemble „the right man on the right place": de temperament volle, ondanks alle narigheid levens lustige, niet van humor gespeende persoonlijkheid, de goede kameraad met een prachtig karakter, die in eer ste instantie tegenover de stugge en egocentrische Lacklen wordt gesteld. Alle andere kameraden zijn in het „complot" betrokken, maar YANK voelt de problematiek wel het zwaarst in zich wegen. We hebben genoten van zijn mimisch vermogen en van zijn doeltreffende en toch beheerste intonatie, beheerst zolang hij niet bij tijd en wijle onbeheerst moest zijn. Ook dat ging hem goed af, al ging een enkele zinsnede dan door de hef tigheid wel eens in onverstaanbaar heid verloren. Yank stotterde ook op een wijze, die een gevolg zou kunnen zijn van een opgedane shock; een kleine zenuwtrek op het spraakver mogen. Hoevelen zouden van deze Yank op dilettantische manier een (mislukte) grapjas-stotteraar hebben gemaakt. Wethouder Van Kinderen overhandigt de voorzitter van Geron de wisselbeker.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 23