De start Gouden jubileum Carrière Garantie 46 C. STOUTHAMER FORMAAT Dinsdagmorgen 20 april 1909. Stil is het nog in de straten van Rotterdam-Zuid. Gordijnen zijn nog neer gelaten; 'n vroege melkboer, wat arbeiders op weg naar de fabriek en daartussen 'n lange jongen. Uit het noordoosten komt een snijdende wind; de lucht heeft een dik wolkendek; van nacht heeft het nog gevroren. Het voorjaar wil niet erg. De jongen voelt geen kou; hij stapt vlug aan, z'n pakje brood onder de arm. Hij gaat naar Wilton; z'n eerste dag. Pas van school. Een goede week ge- leden werd hij 14. Omdat hij aardig tekenen kon stuurde z'n vader hem naar de tekenschool. De „jonge" Bart heeft hem als leerling-tekenaar aangenomen. Er is wat onwennigheid bij hem: het is allemaal zo nieuw. Er is ook de nieuwsgierigheid. „Hoe zal dat straks allemaal gaan Maar bovenal is er de bruisende vita liteit; het verlangen aan te kunnen pakken. Wilton! Als hij daaraan denkt gaat het binnenin hem gloeien. Achter Wiltons poort liggen niet alleen dok en werf. Daarachter ligt gans Rotterdam; daar ligt de maat schappij; daar ligt de wereld. Maandag 20 april 1959. Een stralende dag. Veel zon geen wind; een blauwe, bijna wolkeloze hemel. Dit is nu al de derde receptie. Zaterdagmorgen begon het. Na al de maandenlange voorbereidingen door het personeel van Wilton. Zaterdagmorgenmet de „Marche Solennelle", door de Harmonie W.F., ter verwelkoming. De jubilaris houdt niet van publiciteit en van feeste lijkheden met zijn persoon als middelpunt en inzet. Als het aanvankelijk aan hem had gelegen zou dit alles er niet zijn geweest. En als het aan hem had gelegen zou er hier ook niets over zijn persoon vermeld staan. De huldiging is groots. Wilton-Fijenoord is een machtig bedrijf, met ruim 8.000 werknemers, waarvan velen 25 jaar en meer in dienst zijn. Er was zaterdag de stroom van bazen, onder-bazen en zij die 'n kwart eeuw en langer hier hun werk en ontplooiing vonden. Er was vanmorgen een nog grotere stroom van oud gedienden. En nu: de vele vrienden en relaties. Van heinde en ver zijn ze gekomen, de vertegenwoordigers van ondernemingen, de functionarissen van relaties en van het gezag, de vele oud-gedienden, de vele, vele vrienden. De zaal is bijkans een bloemenlusthof ge worden. Tafels werden tot kostbare shows. Vandaag niet voer het bedrijf, niet voor belangen. Nu uitsluitend voor de jubilaris. Alles in de sfeer van persoonlijke waardering, van erkentelijkheid, van hoogachting, van respect voor menselijke grootheid. Je moet langer dan tien jaar bij W.F. zijn om nog meegemaakt te hebben, dat de jubilaris van chef reparatie directeur werd en bijna vijfendertig jaar in dienst zijn om je te kunnen herinneren, dat hij van te kenaar bedrijfsassistent werd, maar alleen de oud gedienden, zoals die man van over de 80 die extra uit Hamburg is gekomen, kunnen praten over de tijd, dat de nu jubilerende directeur als leerling-tekenaar bij Wilton kwam. Die lange, 'n beetje stille jongen, die al direct opviel door z'n wil tot aanpakken en door zijn weetgierig heid. Veraf ligt in het verleden die dinsdag de twintigste april 1909. De jonge knaap werd man. Wie een carrière wil opbouwen in de richting die die jonge tekenaar is ingeslagen gaat werktuigkunde studeren. Hij meer. Soms met brandende ogen, na een zeer lange werkdag, van 's morgens vroeg tot diep in de avond, boog hij zich nog over boek en tekening. Bij ingenieurs van de werf nam hij les. Wie in scheepvaartkringen iets wil bereiken moet talenkennis hebben. Engels en Duits zijn gangbaar. De jonge bedrijfsassistent had ze bestudeerd, en meer. Als op een dag iemand naar Frankrijk dient te gaan om een bijzonder werk te bespreken, rijst de vraag: Wie? Hijwant nu blijktdat hij vloeiend Frans spreekt. Als door de technische vooruitgang een revolutie op het gebied van de motorische kracht bij schepen zich openbaart,blijkt hij geheel terzake kundig te zijn, en spoedig specialist. In het begin, zonder zelf enige ophef ervan te ma ken, stil, zich beknopt en kernachtig uitdrukkend, verder zwijgend bijna op het stugge af verwekte hij explosies van verbazing over zijn kennis en inzicht. Nu is er bij W.F. slechts nog de telkens zich weer herhalende bevestiging, dat deze oudste directeur van W.F. met alles op de hoogte is. Zelfs de vage verwon dering over zoveel kennis, over zoveel gespreide be langstelling gepaard aan gefundeerd inzicht, isvergle- den. Men is eraan gewend geraakt. Het moeilijkste is hem niet te zwaar. Sneller dan de floret bij uitval kan treffen dringt zijn inzicht door een probleem. Of men zijn relatie met W.F. of zijn dienstverband met jaren of met tijdvakken telt, de wapenfeiten van W.F., die grotendeels zijn verrichtingen, zijn initiatie ven en zijn inventies zijn, kent ieder, doordat zij van mond tot mond gaan, doordat zij tot ieders verbeel ding spreken, doordat zij gestalten krijgen, zodat zij zijn medewerkers steeds hebben gestaald en geïnspi reerd. Maar wie er al bij W.F. gewend is geraakt aan de genialiteit van die bedrijfsassistent, van die chef reparatie en van deze directeur, de buitenstaander, de relatie, niet. Voor hen waren er steeds weer ver bluffende evenementen, openbaringen van vakman schap en inzicht, van grote kennis en vindingrijkheid, Daar was in 1919 het s.s. Ceram, waarbij hij voor

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 26