Hervormd Kethel begint Actie „NU"! „De bouwactie „NU", die we in Kethel op touw hebben gezet", aldus Ds. J. E. L. Brummelkamp, „mag u zeker niet te licht aanslaan. Het gaat om een Ker kelijk Centrum, ongeveer bij Bad Groenoord. Het zal ongeveer 150.000 gulden gaan kosten. Er staat in een naburige gemeente ook zo'n ding. In ons bouwfonds zit nu nog maar een 40.000 gulden. Een paar heren zijn er eind april op uitgetrokken en brachten het in enkele avonden tot ruim 7.000 gulden aan giften en toezeggingen. Op allerlei manieren zullen we in de komende maanden proberen om aan geld te komen. De hele gemeente zal worden afgestroopt. Natuurlijk worden ook bazars georganiseerd. Het gebouw zal voor de Kethelaren belangrijk worden; en niet zo'n klein beetje ook. Wij hebben nl. in Kethel maar weinig zaalruimte. Hier aan de overkant bij de Kerk hebben we een hokje, een negentiende-eeuws geval. Beslist onvol doende. Ook met het oog op de verwachte toestroom van nieuwe Kethelaren moet er wat nieuws komen. De plaats is met veel overleg gekozen. Er komt immers achter Bad Groenoord een groep van 500 woningen. Vandaar dat ons Centrum daar gedacht is. Groeit Kethel tot 38.000 zielen, zoals wel eens voor speld wordt, dan wordt de zaak anders. Dat is een stad op zichzelf. Daarvoor moeten we een ander Centrum stichten, misschien samen met een andere Kerk. Wat we nu beogen is een zaal voor ongeveer 300 tot 350 personen, een zaaltje voor de instuif en twee kleinere zaaltjes voor verenigingswerk en de catechi satie. In de eerste plaats is aan het kerkelijkewerk gedacht: aan een mogelijkheid voor een tweededienst; maar het is de bedoeling de zaal te verhuren aan aller lei instanties, die er gebruik van willen maken, zowel van culturele als van politieke aard. Nee, een bibliotheek komt er niet. Daarvoor is het terrein te klein. En ook geen wijkcentrum voor het Groene Kruis, want dat is er al. Een combinatie met een Fröbelschool zou niet gek zijn, maar we hebben daarvoor liever een apart gebouw. Wel moet er een zaaltje zijn voor een hobby-club en ook voor de ouden van dagen. Weet u, dat we in Kethel nu ook een bejaarden sociëteit hebben? We zijn al drie keer bijeengeweest. Er is een commissie o.l.v. mevr. Van der Tempel en er zijn ongeveer 26 oudjes, die hier geregeld bijeenkomen om een kaartje te leggen en een spelletje te doen. De dames brengen hun handwerkje mee en er is voor de heren een sigaartje en voor allemaal een kopje thee en een snoepje. Er is geen contributie, want we willen er geen gesloten groep van maken. Er moet ook plaats zijn voor gereformeerden en onkerkelijken. Het kerkelijk accent is overigens zeer beperkt, net als bij de instuif voor de jeugd. Die instuif hebben we zaterdag om de veertien da gen. Wonderlijk is, dat we zoveel jongens krijgen uit Nieuwland; ze komen zelfs uit de Gorzen en dat is de bedoeling niet. Wij vragen hun: Waarom gaan jullie niet naar de Passepartout-avonden Het zou nuttig zijn, dat Nieuwland met een instuif begon, bijv. in de Opstandingskerk, want wij hier hebben nog niet de juiste vorm gevonden om de stadsjeugd op te vangen... Met de godsdienst hoef je bij die jongens niet aan te komen. De kerkelijke liederen kennen ze niet meer. Het verdere cultuurleven? Nja, sterk is het niet. De Kefico vertoont goede films, maar er is niet altijd belangstelling. We hebben de „Prema"-jongens én meisjes; dat is wel goed: Om de 14 dagen een dans avond en om de 14 dagen een bijeenkomst. Onze mu ziekschool is ter ziele, omdat de leider naar Oostenrijk vertrokken is. Wel is er een kerkkoor en een kinder koor, onder leiding van de heer H. P. de Sterke uit Hillegersberg. Kethel heeft verder de muziekvereeni- ging Radboud. Die speelt nog al gul voor alle rich tingen, ook voor ouden van dagen. Ze jubileren dit jaar en ze zijn bij mij gekomen om een stukje voor het jubileum-boekje. Dat heb ik met plezier geschreven, hoewel het een katholieke groep is. Zo moet het in een kleine plaats: we moeten midden in het volksleven staan en de mensen niet met hokjes en schotjes ver delen. Jn deze geest stelt Ds. Brum melkamp zich het op te richten centrum voor.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 28