PROFESSOR Mr. Dr. P. SANDERS 29 PIERRE JANSSEN Wie de zojuist tot hoogleraar te Rotterdam be noemde Schiedamse advokaat Mr. Dr. P. Sanders wil spreken, doet er verstandig aan, vroeg op te staan. Dan is er tenminste nog een kans, dat men hem treft. Wij interviewden hem om acht uur, toen hij al een paar uur had zitten werken aan deel twee van zijn standaardwerk over de internationale arbitrage: een boek, dat geen grenzen kent, want de heer Sanders schrijft het in opdracht van de Internationale Unie van Advokaten en hij schrijft het daarenboven in het Frans en in het Engelsde pagina's in twee talen naast elkaar. Deel I staat al ergens in de kast, tussen boeken over kunst, en de boeken staan tussen de kunst zelf, want de heer Sanders verzamelt kunst. Niet als een verzamelaar van postzegels, koortsachtig series aanéénrijgend, ook niet als een museum directeur, maar voor zijn plezier, en voor dat van zijn vrouw en kinderen. Stellen wij het nog scherper: eigenlijk doet deze ongewone man alles voor zijn plezier, ook zijn werk is zijn vreugde. Toen er eens een jong jurist tegen hem mopperde, dat zijn werk hem niet boeide, dat het natuurlijk veel leuker was om een internationale praktijk als de heer Sanders te hebben, dat de heer Sanders wel heel bevoorrecht was, dat als hij kortom, toen deze jongeman het gebruikelijke liedje had gezongen aan de klaagmuur van het succes, keek de heer Sanders hem niet zonder felheid aan, en zei: „Je werk is wat je ervan maakt. Alles in het leven is interessant, 't Ligt aan jezelf, als je het vervelend vindt". Piet Sanders is de zesde Piet Sanders in Schiedam. Hij werd geboren in 1912; vader Piet was architect, bouwde o.a. het nieuwe St. Jacobs Gasthuis, waarvan Piet junior regent is, en het huis aan de B.K.Iaan, waarin Piet junior zijn kantoor heeft. Hij was leerling van het Schiedamse gymnasium, studeerde rechten te Leiden, zou op 29 november 1940 promoveren, maar weigerde dat, toen zijn promotor, professor Cleverin- ga, twee dagen tevoren werd gearresteerd na diens beroemde rede tot de studenten. Die gestaakte pro motie was na de oorlog de eerste in het aloude Leiden, een feestelijke en een lofwaardige het ,,cum laude" zal niemand verwonderen, die de even speelse als spitse geest van de nieuwe professor kent. Midden in de crisis, in 1936, werd de heer Sanders tot advokaat (Foto Steef Zoetmulder) beëdigd, en nu, na 23 jaar dat vak met hart en ziel te hebben beoefend, is hij door Rotterdam tot het professoraat geroepen, om de economische studenten vertrouwd te maken met rechtsproblemen, die zij kunnen en zullen tegenkomen. ,Ja, ik ben eerst en voor alles advokaat", zegt de heer Sanders, „en al zal ik mijn praktijk moeten staken, advokaat blijf ik". Men moet zich deze advokaat echter wel iets anders voorstellen dan, om maar eens iets te noemen, een strafpleiter. De belangstelling van de heer Sanders ging direct uit naar de arbitrage, ofte wel de recht spraak door particulieren, door leken. Het gaat

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 9