alleen voor kleine potjeó Stoute kinderen, zoete kinderen Kleine potjes hebben grote oren, maar ook grote ogen en bovendien vlugge handen. De grote zomer- tentoonstelling, die de Schiedamse Gemeenschap deze zomer in het Schiedamse Museum houdt, laat zien wat de kinderen van vroeger, gisteren en nu aan boekjes voor ogen en aan speelgoed in handen kregen. .Stoute kinderen voor zoete kinderen", zo heet een oud kinderboekje en daaraan is de titel voor de feeste lijke tentoonstelling ontleend. Stoute kinderen die zoet gehouden moeten worden, leergierige kinderen, die opgevoed moeten worden tot nuttige leden van de maatschappij, levendige kinderen die hun energie ergens kwijt moeten, speelse kinderen die hun avonturen willen beleven in boek enspeelgoed, inprentenpop. Pagina uit het plakboek van een kind uit de vorige eeuw. Het is niet zo eenvoudig verteld, wat er op onze tentoonstelling allemaal te zien is. De samenstelling heeft vele maanden, de opstelling vele weken ge duurd. Beginnen we met een paar bijzondere attrac ties: In de kelder worden elke dag grappige kinder filmpjes vertoond en daar kunnen de kleine bezoe kers het penseel ter hand nemen en vrijuit op de muren schilderen. In de grote bovenzaal geeft het poppentheater „Columbine", dat velen zich nog van „Poppen- droom" zullen herinneren, een reeks voorstellingen. Dat gebeurt tussen een grote serie kleurige, moderne kinderboeken en daar liggen ook de boeken, die de kinderen zelf mogen lezen in de speciaal inge richte kinder-leesruimte. Ze mogen zelf uitzoeken en ze kunnen overal bij, zoals er trouwens in de ge hele tentoonstelling voor gezorgd is dat ze ook alles goed kunnen zien. In de zaal is ook modern kinder speelgoed: daar staat een vliegende schotel, een maanraket, een hele serie Amerikaanse projectielen evengoed als er kleurige beesten en gezellige poppen staan. De eigenlijke tentoonstelling begint al beneden in de hal met drie beeldige poppen van zo'n 100 jaar geleden uit de ongeëvenaarde collectie van Mevrouw Tholen-de Ranitz. Wandelt men de zaal binnen, dan begint men aan een wandeling door eeuwen. Het kinderboek be gint bij het A. B.C.-boek en bij de volksboeken (enke le uit het laatst van de 16e eeuw) maar die eigenlijk helemaal niet voor kinderen geschikt' zijn dat is evenwel ons moderne oordeel, want wij pro beren inderdaad het kind kinderlijk te zien, maar in de dagen van weleer zag men het kind toch voor al als een groot mens in het klein. Overal tussen de boeken staan vitrines met allermerkwaardigst oud speelgoed. Een grote afdeling is gewijd aan Robinson Cru- soë, ook een grote-mensenverhaal, dat bij het kind terechtkwam. Robinson Crusoë heeft een ongeloof lijke opgang gemaakt, zoals hier wel blijkt met de I

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 10