Knooppunt van wegen, niet van GEDURFD Station wordt kern van het nieuwe Schiedam Het stationsgebouw: 130 De kern van het plan Horvath, dat door de gemeen teraad in principe is goedgekeurd, ligt op het stations plein. Het plan is daarom zo merkwaardig omdat het breekt met de gedachte het station een enigszins teruggetrokken en beveiligde ligging te geven, en het plein daarvoor te behandelen als een zijtak van een grote verkeersader. Wat de heer Horvath ontwierp, doet even denken aan het verkeersplein voor het Amsterdamse Amstelstation, dat in de jaren dertig gereed kwam, ook daar heeft het station een verhoog de ligging en is onder de toegangsweg door een tunnel die de voetganger in staat stelt de stationshal te bereiken. Maar toch is er een duidelijk verschil, bij het Amstelstation maakt het snelverkeer gebruik van de weg op het lage niveau en is het hoge gedeelte bestemd voor het rijverkeer dat speciaal voor het station bestemd is. In het Schiedamse plan is het juist andersom. Het snelverkeer gaat over de hoge baan en veegt als het ware langs de wand van het stationsgebouw, al is er ook op het hoge niveau een ingang tot de hal geprojecteerd. Maar het eigenlijke stationsplein, waarlangs de grootste toevoer naar het station zal plaats vinden, ligt op een laag niveau samen met parkeerterrein en autobusstation. Type rend voor de situatie is dan ook het betrekkelijk zwakke contact tussen het hoge en het lage verkeer. Kamerlingh Onneslaan, Singel en Overschiesestraat hebben uitmondingen op de pleinruimte, en alleen eerstgenoemde laan wordt, haaks, met de hoge verkeersbaan verbonden. Deze opzet maakt een zeer logische indruk, want men ontwerpt een snelverkeers- weg niet om de stroom van voertuigen voortdurend te dwingen tot afremmen bij een groot aantal weg- kruisingen of aanvoerwegen. De snelverkeersweg wordt voor een goed deel aangelegd op de oude spoorbaan, zodat makkelijk voldoende hoogte bereikt wordt om de Schiedamse Schie en de Overschiesestraat te overbruggen met een vaste brug, die verbinding geeft met het verlengde van de Burgemeester van Haarenlaan. Zo krijgt Nieuwland rechtstreeks contact met het station en de overige stadsdelen en een zeer vlotte verbinding met Rotterdam, want deze stad gaat een nieuwe weg aanleggen, die op de Hoge Schiedamse zal aansluiten. Vanaf het laaggelegen stationsplein zal een tunnel onder de hoge weg door toegang geven tot de stationshal via een trap welke de bezoeker naar het Het nieuwe stationsgebouw sluit wel bijzonder markant aan op de stationsoverkapping, die al maan den geleden gereed kwam. Ook de stationshal is gedacht als een met glas omklede ruimte bekroond met betonnen knikdaken. In zekere zin vindt dit bij zonder ijle deel, dat bovendien vrij laag is gehouden zijn tegenhanger in het voor administratieve diensten en instructielokalen bestemde blok, dat ten oosten van de hal zal oprijzen. Dit blok boven de hoofdingang krijgt 5 etages en zal reeds van ver de aandacht op het station vestigen. Het is enigszins massiever en wat meer gesloten gedacht dan de grote hal en zal zeker een imposante indruk maken vooral op de reizigers, die het station via het stationsplein bena deren. En dat zullen er heel wat zijn, want het autobus station is op dit plein voor het gebouw geprojecteerd, zodat hier de kern van het lokale vervoer en de open bare verbindingen met Rotterdam komt te liggen. Alleen de tramhaltes zijn op de hoge verkeersweg gedacht in de onmiddellijke nabijheid van het stations gebouw. Het merkwaardige van dit gebouw is, dat het zo sterk afwijkt van de andere stations, welke Ir. v. d. Gaast heeft ontworpen voor Eindhoven en Venlo. In die steden heeft het stationsgebouw een duidelijke gerichtheid naar het stationsplein, en dus gesloten zijwanden. In de sterk open situatie van Schiedam paste echter een plan dat zich meer naar drie zijden wist te ontplooien en een dergelijk plan is op inte ressante wijze door Ir. v. d. Gaast tot ontwikkeling gebracht. Wij geloven dat het niet toevallig is, dat de door de Ned. Spoorwegen vrij gegeven tekeningen het nieuwe station bij nacht laten zien. Met grote forse vegen kan

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 10