Bejaardenzorg1 in ontwikkeling Verzorgingscentrum bij Hofje van Bclois? Wethouder Sabel over toekomstplannen N.V. Machinefabriek A. Fontijne Gouden jubileum 135 Zou het niet mogelijk zijn, zo vroegen wij wethouder H. Sabel, om de open ruimte bij het Hofje van Belois in de Aleidastraat, waar vroeger dat kerkje heeft gestaan te gebruiken voor de stichting van een verzorgingscentrum voor de be jaarden Hoe prettig zou het voor de oudjes uit dit hofje zijn, wanneer ze daar eens naar toe konden gaan om een warme maaltijd te krijgen en hoe nuttig wanneer ze daar een eigen zuster zouden kunnen vinden, die advies zou kunnen geven inzake hun gezondheid. Men zou daar bovendien een centrale verwar mingsinstallatie kunnen bouwen, die dat moeizame geworstel met het eigen kacheltje overbodig zou ma ken: elke woning in het Hofje van Belois zou kunnen worden aange sloten. Deze wijk heeft geen centrum of wijklokaal voor de verschillende kruisverenigingen. Kan de gemeente er geen gebouwtje neerzetten, dat ook in deze behoefte voorziet en bovendien nog wat woningen heeft voor de zusters of verpleegsters, zo op de eerste en tweede verdieping. Het is de vraag, aldus de wet houder, of het initiatief tot zulk een ongetwijfeld nuttige instelling in de Aleidastraat of elders wel uit moet gaan van de gemeente. Deze zal er zeker haar medewerking toe ver lenen, b.v. door financiële steun waar dat mogelijk is en misschien door grond op gunstige voorwaar den ter beschikking te stellen, maar het initiatief berust in dezen bij particulieren en kerkelijke organi saties. En deze zitten beslist niet stil, zoals uit de vele besprekingen over uitbreiding van bestaande rusthuizen en de stichting van nieuwe thans met de gemeente worden gevoerd. Sommige tehuizen, die men thans in Schiedam heeft, hebben wel voldoende capaciteit, maar zijn qua inrichting aan een verbetering toe. Zo bv. de St. Lidui- nastichting aan de Nieuwe Haven. Het zal u interesseren, aldus de wethouder, dat het bestuur van deze inrichting met grote plannen rondloopt. Men wil een ruim en geriefelijk rusthuis bouwen op de plaats waar nu het oude staat; de capaciteit zou niet veel groter worden, maar de inrichting zou op moderne leest worden geschoeid. Naast dit tehuis hoek St. Liduina- straat-Nieuwe Haven zouden er dan nog wat bejaardenhuisjes ko men op de open grond aan de Westfrankelandsestraat. Van hervormde zijde is men bezig met plannen voor een rusthuis in Kethel. De kerk in Kethel en de gemeente in Schiedam werken sa men voor de stichting van een vrij omvangrijke inrichting: men denkt zelfs over niet minder dan 300 bedden. Of een rusthuis van deze omvang wenselijk is staat te bezien: naar het schijnt zijn de exploitatie kosten voor kleinere tehuizen min der hoog. Aan de definitieve plannen wordt blijkbaar nog gewerkt. Iets concreets is de gemeente nog niet ter ore gekomen. Verder is het bestuur van de Ned. Protestanten Bond niet lang geleden begonnen met een soortgelijk plan: een rusthuis van niet te groot for maat. Wij hebben hun, aldus de wethouder, gesuggereerd dit rust huis te plaatsen aan de Prins Bernhardlaan, waar nog een stuk grond beschikbaar is. Het Hofje van Belois is ook reeds in het college van B. en W. ter sprake gekomen. Het ligt zeker niet in onze bedoeling het met nog een aantal kleine woningen uit te breiden, maar een verzorgingscentrum vlak bij dit hofje lijkt niet gek. Iets dergelijks is jaren geleden reeds overwogen voor de hoek Vlaardingerdijk-afrit Nieu we Damlaan. De beide bestaande flats zijn aardig, maar er ontbreekt nog iets. Als ze volledig door be jaarden bewoond zijn, wordt het nodig, dat men er wat ruimte krijgt voor recreatie en voor het ont vangen van bezoekers. Bij ziekte moet het niet nodig zijn, dat men linea recta naar het ziekenhuis wordt gebracht. De zieken moeten dichter bij huis verpleegd kunnen worden. Het zou mogelijk zijn, dat de gemeente onder het oog moet gaan zien, of er nabij deze flats niet een groter of kleiner gebouw zou moeten komen, een soort rusthuis met recreatiezaal en wat er verder bij hoort. Daar zou dan een kleine verpleeginrichting bij moeten ko men en van hieruit zou het mogelijk moeten zijn ook de bejaarden te helpen, die thans zelfstandig in bejaardenwoningen, zoals die in Nieuwland, gehuisvest zijn. De wo ningen aan de Nolenslaan zijn ideaal, alleen zou er nog centrale verwarming moeten komen. Maar of de gemeente zelf voor een op lossing van deze problemen moet zorgen is de vraag. Wij zullen plan nen in de aangegeven richting zoveel mogelijk moeten steunen, maar als particuliere instellingen iets goeds tot stand brengen, dient de gemeente zeker niet te proberen het beter te doen. Met een receptie en een her denkingsbijeenkomst voor directie en personeel heeft in de afgelopen maand de N.V. Machinefabriek A. Fontijne zijn gouden jubileum ge vierd. Deze fabriek die zich gelei delijk aan het overplanten is naar Vlaardingen is van huis uit een echt Schiedams bedrijf dat zich ontwikkeld heeft uit een kleine eenmanszaak. Aanvankelijk richtten de werkzaam heden zich uitsluitend op de repa ratie van machinerieën. Geleidelijk werd echter overgeschakeld op de fabrikage van machines ten be hoeve van diverse industrieën niet in de laatste plaats van die in de rubberverwerkende sector. Het bedrijf is zich daarbij steeds meer gaan toeleggen op de ontwikke ling van machines in nauwe sa menwerking met de opdrachtgevers zodat aan hun wensen nauwkeurig kan worden voldaan. De N.V. Machinefabriek A. Fon tijne heeft zich speciaal in dit werk ontwikkeld tot een bedrijf van be tekenis. Het is slechts te betreuren dat het waarschijnlijk onmogelijk is deze onderneming binnen de Schiedamse veste te houden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 15