Madurodam van cle Likeur 139 „Het Madurodam van de likeur" heeft de consul-generaal van Brazi lië eens geschreven in het gasten boek van het Likeurmuseum aan de Lange Haven. Hoe raak deze type ring voor de verzameling van de in juli overleden heer B. J. de Jongh is, kan iedere bezoeker ontdekken, die zich aan een overzicht waagt van de reeks van ruim 5000 flesjes, die in de bakermat van de Locomo tief-jenever staan opgesteld. Het zijn allemaal flesjes van klein for maat en ze lijken vrijwel een com pleet overzicht te geven van wat er aan gedistilleerd in de landen van Europa en ver daarbuiten gefabri ceerd wordt. Wij zochten er onze lievelingslikeur uit de Pharmacia der Karthuizers te Galluzzo. En al gauw vonden wij de typische merkloze flesjes bestaande uit een bol en een lange omringde hals, zoals die alleen door het beroemde klooster bij Florence worden geleverd. Geen wonder dat deze kostelijke verzameling de belangstelling wekt van velen in binnen- en buitenland. Ge kunt er de merkwaardigste dingen zien op het terrein van de imitatie, die misschien nog juist door diverse juridische beugels kan. Etiketten met dezelfde kleuren en bijna gelijkwaardige namen, met rondjes die op andere tot ovaaltjes zijn verworden demonstreren ten duidelijkste hoe getracht wordt tussen de mazen van de wet door van de faam van andere fabrikanten te profiteren. Overeenkomende fles- vormen zijn een ander middel in een blijkbaar scherpe concurrentiestrijd. Daartegenover staan blijken.dat af en toe in sommige landen paal en perk wordt gesteld aan pogingen om onder valse alkoholische vlag te varen. Zo is er een bekendmaking te zien omtrent het verbod in de Duitse landen om de naam cognac te hanteren voor dranken, die met echte cognac slechts wat uiterlijke kenmerken gemeen hebben. Zoals men weet zal een dergelijk verbod binnenkort ook in Nederland van kracht worden. De heer Melchers jr. kan u uitgebreid vertellen over alles wat in dit wonderlijke museum figurant staat te spelen, over de eau de cologne-achtige flesjes, die hier en daar te zien zijn, over flacons in poppetjesvorm en het ontstaan van het bekende Gold Wasser, waarin gouden slijpsel zweeft ter verhoging van de feestelijke indruk. Het likeurmuseum, dat tegenwoor dig officieel heet Stichting „Verza meling B. J. de Jongh" is een beziens waardigheid waar liefhebbers een bijzonder prettige middag kunnen beleven. Het gastenboek bewijst hoe veel bezoekers uit alle delen van de wereld hier genoeglijke uren hebben doorgebracht.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 19