f De SchiedtMtnse Getneensciuip DE GEMEENSCHAP LEEFT VJ 128 ORGAAN VAN DE STICHTING Jaargang 11, no. 6, oktober 1959 bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043 Erevoorzitter: mr. J. W. Peek, burgemeester van Schiedam. DAGELIJKS BESTUUR: F. A. de Wolff, voorzitter; E. A. Leenderts, secretaris; A. de Groot, penningmeester; G. W. van Bergen Walraven, A. L. J. Kunze, mr. H. A. M. Roelants, leden. BESTUURSRAAD: N. J. J. van Baarle, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, J.'Bijloo, B. Drukker, K. J. Heyboer, Mr. F. van Heycopten Ham, M.A. A. de Jonge, L. Kamp, P. Th. J. Kuyer, C. Lands bergen, mej. A. E. D. Noordegraaf, C. Rauws, P. Smit, A. M. Sunder- man, mevrouw M. A. C. Taverne- Van Campen, B. Vincenten A. van der Wel. REDACTIE-COMMISSIE: P. Groenendaal, M. Hol I, Pierre Janssen, P. Th. J. Kuyer, mr. A. van Rooij, B. Vincent. Foto's in dit nummer van: Fotobureau Breur, Multicolor, H. J. Verhagen, e.a. ADVERTENTIES: N.V. Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141 Schiedam, tel. 69300. Giro 5858. ABONNEMENTEN: f 4,per jaar of f 0,40 per nummer (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Gemeenschap). Hij tie roorpftinf Oud en nieuw als zwart en blank in een strakke foto genomen vanaf het intussen afgedankte perron op de oude spoorbaan. Overneming van artikelen of foto's, ook van gedeelten, slechts toegestaan met bronvermelding. In het kader van de Handelherdenking, die ter gelegen heid van de herinnering aan het feit dat 200 jaar geleden de grote Duits-Engelse componist Georg Friedrich Handel te Londen stierf, wordt georganiseerd, is ook in Schiedam een herdenkingsconcert gepland op 26 oktober in de Grote Kerk. Handel, die in 1685 te Halle an der Saaie geboren werd is als componist tijdens zijn leven een veelomstreden figuur geweest. Zijn statige barokstijl is te zeer door de pompeuze uiterlijkheid van de Italiaanse barok be ïnvloed om die verinnerlijkte sfeer te bereiken die het werk van zijn tijdgenoot Johann Sebastian Bach kenmerkt. Vooral in Londen heeft hij een harde strijd moeten voeren, niet in het minst om zijn eigen operaonderneming in stand te houden. Zijn statische operastijl hield de dramatische ontwikkeling zelf enigszins buiten de muziek, die een weerslag van de stemmingen der personen wordt. Zijn oratoria had den dan ook meer succes al is ook daarom veel strijd ontstaan. Het programma voor het herdenkingsconcert werd zo veelzijdig mo gelijk samengesteld uit Handels belangrijkste oratoria, de Messiah, Esther, Saul, Judas Maccabeus, Jephta en Joshua. De leiding werd in handen gegeven van Ria Borgmeyer. Medewerkende koren: R.K. Gemengde Zangvereniging „Bel Canto", Schiedams Christelijk Mannenkoor, Arbeiderszangvereniging „Excelsior", Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus", Schiedams Vrouwenkoor en Dameskoor Wilton Feyenoord. Solisten: Jacques P. Bekkers, orgel, en Jan Waayer, tenor. Begeleiding: Annie Nederbragt, piano, Jacques P. Bekkers, orgel en drie trompetten en twee horens, bespeeld door leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Kaarten tegen de lage prijs van f 1,25 zijn verkrijgbaar gesteld bij het V.V.V.-bureau. Plantage. Verschenen is het programma voor het seizoen 19591960 van het Stedelijk Museum. Zoals wij in ons vorig nummer al opmerkten is dit seizoen een jubileumseizoen want 60 jaar geleden werd het museum als Oudheidkamer gesticht. De afgelopen 10 jaar is het echter grondig van karakter veranderd. Zoals het programma het uitdrukt is het mu seum geworden een ontmoetingspunt, waar de mensen niet alleen de dingen ontmoeten, niet alleen de kunst maar ook elkaar. De serie: „Ontmoetingen met Kunst", is bij het verschijnen van dit nummer reeds gestart. Er resten nog 3 avonden nl. op maandag 16 november, maandag 18 januari en maandag 15 februari, resp. over „De ver bazingwekkende dieren", „De soldaten", en „De wonderdoeners". Sprekers zijn achtereenvolgens Drs. Theo van Velzen, P. L. A. Janssen en opnieuw Drs. Theo van Velzen. Het programma van de serie Bijeenkomsten onder de titel „Kunst geschiedenis in vogelvlucht" is thans eveneens bekend. Het omvat vier woensdagavonden te weten op 16 maart 1960, 30 maart, 13 april en 27 april. De onderwerpen zijn achtereenvolgens „Van de grotten tot Rome", „De kunst van de kerk", „De kunst van de mens", „Revoluties en contra revoluties".

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 8