Einde van een obstakel <^)ertrekpunt voor cfroctóe plannen 129 Luchtfoto van het station met omgeving en de opgeheven spoorwegovergang (Foto K.L.M. Aerocarto N.V.) Met muziek en toespraken is op 30 september jl. een verkeersobstakel in onze stad uitgeluid, dat heel wat weggebruikers jaren lang hoog gezeten heeft. Er is een hoge spoorbaan gekomen en die maakte allereerst de opheffing mogelijk van de spoorweg overgang in de Overschiesestraat. De burgemeester kon in zijn rede er op wijzen, dat de overweg ongeveer de halve dag gesloten was en dat tekent voldoende de situatie, waarvan Schiedam nu is bevrijd. Kostbare stagnaties bij de spoorlijn zijn geschiedenis geworden, nu de spoorbaan geheel is verhoogd en een prachtig viaduct een ongestoorde verkeersverbinding garan deert. Voor Schiedam betekent het viaduct niet op de laatste plaats een openlegging van de Spaanse pol der, het gedeeltelijk Rotterdamse industrie-gebied, dat in snel tempo tot ontwikkeling wordt gebracht. In dit opzicht is Schiedam Rotterdam voor, want van daar uit is de Spaanse polder nog steeds moeilijk bereik baar. Verder brengt de ondertunneling van de spoor baan een rechtstreeks contact tot stand tussen de omgeving van het station en de nieuwe Rijksweg 20, die straks een bijzondere snelle verbinding zal op leveren tussen Hoek van Holland en de Rijksweg van Gouda naar Rotterdam. En de hoge spoorbaan is nog op een zestal andere punten voor het Schiedamse ver keer van de grootste betekenis want ook daar wor den de wegen nu door tunnels geleid, zodat de spoor lijn voortaan niet meer als een rem op de ontwikkeling van de stad in noordwaartse richting zal werken. Er was echter op de dertigste september nog meer reden tot feestvreugde in Schiedam. Want juist tevoren had de gemeenteraad in principe het plan van onze stedebouwkundige de heer J. M. Horvath aanvaard voor het nieuwe stationsplein en zijn omge ving. De grondidee van dat plan is niet in de laatste plaats bepaald door de gedachte aan een derde weg, niet in politieke, maar in verkeerstechnische zin; de gedachte dat de Rotterdamsedijk en de nieuwe Rijksweg 20 geen volledige oplossing zullen brengen voor de verkeersproblemen tussen onze stad en Rotterdam, maar dat een derde oost-west-verbinding in de toekomst noodzakelijk zal zijn, vooral om het noordoostelijk deel van onze stad hecht aan dit inter communale verkeer te verbinden en ook nauwer bij het centrum van de stad te betrekken. Tenslotte kon dan de vlag uit voor de zij het nog schetsmatige plannen voor het nieuwe stationsgebouw, dat er, zoals we van de ontwerper ir. v. d. Gaast mochten verwachten, bijzonder gedurfd uitziet. Het plan dat aan de pers werd getoond staat nog lang niet in alle details vast. Er zijn blijkbaar nog allerlei vraag punten die na overleg met de betrokken diensten van de Ned. Spoorwegen zullen worden opgelost. Maar wat er was getuigt van moed en optimisme over de toekomst van Schiedam en dat deed ons hart weer eens echt goed.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 9