midden van industriële Technisch onderwijs opent vele mogelijkheden 154 De jeugd op weg naar vakbeoefening In het gebied langs de Waterweg dat onder de drang leeft van de voortdurend groeiende industrie, ligt naast Rotterdam Schiedam als een belangrijk centrum. Het leven is hier even afwisselend als pul serend. Nieuwe vestigingen van fabrieken en uitbreidingsplannen zijn aan de orde van de dag. De snelle ontwikkeling van de industrie heeft de kansen voor de jeugd doen groeien. De vraag naar jonge vakbekwame technici is groot, ondanks de op vele plaatsen reeds ver doorgevoerde automati sering. Krijgt de jeugd van Schie dam en omstreken de opleiding die het hen mogelijk maakt de kans te grijpen En krijgt de industrie tege lijkertijd jongens die voorbereid zijn op het werk dat hun wacht? Binnen enkele jaren zal Schiedam niet minder dan drie technische scholen hebben. De oudste en grootste is de Openbare Technische School voor Schiedam en omstreken met aan het hoofd de heer J. Pulleman. Het leidende beginsel van de school is meer differentiatie in het onder wijs, omdat de verregaande spe cialisatie in de toekomst deze zal eisen. De heer Pulleman en zijn staf van 30 leraren trachten het onderwijs steeds meer aan te passen aan de speciale geaardheid en de moge lijkheden van de jongens. Na de lagere school kan een jongen di rect in de voorbereidende klas worden geplaatst. Pas na dit jaar wordt hem een klein examentje afgenomen en de resultaten hiervan gevoegd bij die van het vooraf gaande jaar zijn doorslaggevend voor het kiezen van het juiste vak. Op de duur hoopt de heer Pulleman drie soorten van technisch onder wijs te kunnen geven: een richting voor de meer praktisch begaafden, dus voor hen waarvoor de theorie niet de sterkste kant is, een richting voor technisch onderwijs, zoals dat tot dusver wordt gegeven, met een opleiding tot scheepsbeschieter, schilder, machinebankwerker of automonteur, om enkele mogelijk heden te noemen. De derde richting tenslotte is bestemd voor degenen die de capaciteiten en de intelli gentie hebben voor het doorlopen van de U.T.S. of de H.T.S. Zij zullen meer talen (Engels en Neder lands) en meer wiskunde krijgen en minder praktijk. Na het be halen van het diploma, na drie jaar, kunnen zij met een avond cursus een bewijs van algemene ontwikkeling halen. Hierna staat de H.T.S. of U.T.S. voor hen open, terwijl zij bovendien voor nijver heidsonderwijzer kunnen studeren. Het is de vraag of de Open bare Technische School ruimte lijk aan de groeiende behoefte kan voldoen. De dagschool telt 865 leerlingen, de avondschool 487. Voor deze leerlingen zijn 26 klaslokalen beschikbaar. Uit breiding is echter mogelijk en

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 10