In de laatste rimboe Fraaie bouwdoosconstructie bij toekomstige Rijksweg 157 Aan het eind van de Jan van Riebeeckweg ligt wat men zou kunnen noemen de laatste rimboe van onze stad. Het is terrein, dat kort geleden is opgespoten; er ligt, voor wie van de Overschieseweg komt, rechts een meertje, volkomen verlaten met een overvloedige oeverbegroeiing van moerasandijvie of iets dergelijks en een bedrijvige kolonie zweefvliegers, blanke meeu wen van allerlei soort en formaat. Tussen dat meertje en de Jan van Riebeeckweg is men bezig een terrein te egaliseren. Het is niet moeilijk te raden, dat dit weldra weer een dichtbevolkt industrieterrein zal zijn. Aan de andere kant van de hobbelige weg, die thans tot de Oudedijk is doorgetrokken, is men met zandhap pers en wat manvolk bezig met de beroemde Rijksweg 20, waarvoor de tunnels en viaducten al in de nieuwe verhoogde spoorlijnen aanwezig zijn. Die Rijksweg 20 doet het hem. Die maakt het plaatsje, waar thans een fraaie bouwdoosconstructie van de Nemaho uit Doetinchem verrijst, commercieel of liever bedrijfstechnisch zo waardevol. Men heeft van dit plekje van de rand van de Schiedamse rimboe uit, straks de meest directe verbinding met Delft, Rotterdam en het Westland, en uiteraard ook met Schiedam, waar dit terrein onder ressorteert. Het is de N.V. Aannemerscombinatie voor Bouwwer ken S.S.N. die de grote hierbij afgebeelde houtcon structie plaatst en ergens aan de Bettoweg plaatst zij nog een tweede. Het wordt een gebouw van 100 bij 40 m, en de hele ruimte wordt door een serie houten spanten overspannen. Deze spanten, zeventien stuks in totaal, worden per schip aangevoerd. Een takel wagen voert ze op de bouwplaats aan en zet ze over eind op een betonnen vloer van 30 cm dikte. De span ten rusten met de voeten tegen zware betonnen blok ken, die met betonijzer aan de vloer verankerd zijn. Men moet dit gaan zien om te begrijpen, dat deze constructie een wonder van vernuft is. Een keer ter plaatse aangevoerd, worden de spanten in anderhalve dag overeind gezet, waarna het bintwerk van het dak in een al even snel tempo kan volgen. Wij spraken met de heer Th. Klein, directeur van de N.V. Grossierderij Mercurius v/h Karei L. Bijloo, thans nog gevestigd aan de Boterstraat, hartje Schie dam, die in februari of maart van 1960 naar Nemaho- hal aan de Jan van Riebeeckweg hoopt te verhuizen. Het is een groothandel in levensmiddelen in de meest uitgebreide zin van het woord, leverancier van een serie winkels in Rotterdam, Schiedam, Delft, Vlaar- dingen en Maassluis. Deze grossierderij is aangesloten bij de V.I.V.O., een commerciële vereniging van gros siers en winkeliers, die overal in Europa haar leden deelnemers heeft, met inbegrip van Frankrijk, dat kortgeleden is toegetreden, ca. 18.000 tot 20.000. Er is begin november in Parijs een V.I.V.O.-congres ge weest. Nee, zegt de heer Klein, helaas kon ik er niet aan deelnemen, omdat de op handen zijnde verhuizing mij handenvol werk verschaft. We hebben ons daar beraden over gemeenschappelijke reclame en ge meenschappelijke inkoop. Wij voorzien onze winke liers van reclamemiddelen en wekelijkse reclamefol ders en raambiljetten, waar de reclame-aanbiedingen op vermeld staan. Die gezamenlijke inkoop maakt, dat wij de artikelen tegen lagere prijzen kunnen leve ren. Bovendien geven wij Vivo-wapentjes uit. Wij zijn al een oude firma, zegt de heer Klein, mijn voorganger, Karei Bijloo, heeft haar 61 jaar geleden in de Boterstraat gesticht. We groeien er nu uit. Vandaar die verhuizing. Wist u, dat Karei Bijloo al in 1920 met een zware vrachtauto reed? Hij moet een der eersten zijn geweest in onze stad. Nu hebben we twee wagens en begin volgend jaar komt er een derde bij. We hebben 23 man personeel. Vooraan in de grote hal komt de kantoorruimte en de garage en een kantine voor het personeel; we krij gen er centrale verwarming, meer voor de vorstvrije opslag van een aantal artikelen zoals mayonaise. Boven komen de kantoren, de boekhoud- en factureer- machines, een showroom. We krijgen de helft van de hal voor opslagplaats. In de andere helft komt de N.V. Gebr. D. Schuitema uit Amsterdam. Maar wij liggen het gunstigst: direct aan Rijksweg 20!

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 13