Df ScJiiedatnse Gcnieensrh np DE GEMEENSCHAP LEEFT VJ 150 ORGAAN VAN DE STICHTING Jaargang 11, no. 7, november 1959 bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043 Erevoorzitter: mr. J. W. Peek, burgemeester van Schiedam. DAGELIJKS BESTUUR: F. A. de Wolft, voorzitter; E. A. Leenderts, secretaris; A. de Groot, penningmeester; G. W. van Bergen Walraven, A. L. J. Kunze, mr. H. A. M. Roelants, leden. BESTUURSRAAD: N. J. J. van Baarle, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, J. Bijloo, B. Drukker, K. J. Heyboer, Mr. F. van Heycop ten Ham, M.A.A. de Jonge, L. Kamp, P. Th. J. Kuyer, C. Lands bergen, mej. A. E. D. Noordegraaf, C. Rauws, P. Smit, A. M. Sunder- man, mevrouw M. A. C. Taverne- Van Campen, B. Vincenten A. van der Wel. REDACTIE-COMMISSIE: P. Groenendaal, B. Drukker, Pierre Janssen, P. Th. J. Kuyer, mr. A. van Rooij, B. Vincent. Foto's in dit nummer van: Fotobureau Breur, Maltha e.a. ADVERTENTIES: N.V. Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141 Schiedam, tel. 69300. Giro 5858. ABONNEMENTEN: f 4,— per jaar of f 0,40 per nummer (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Gemeenschap). Hij de voorplaat Het weidse interieur van de Grote Kerk, dat een waardige omlijsting vorm de van het Handelconcert op 26 oktober j.l. Overneming van artikelen of foto's, ook van gedeelten, slechts toegestaan met bronvermelding. 25 JAAR KUNSTKRING •fc 28 december a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat na uitgebreide besprekingen werd besloten tot oprichting van de Schiedamse Kunstkring, een vereniging, die voor het culturele leven van onze stad een bijzondere betekenis heeft gekregen. De jubilerende organisatie zal kunnen terugzien op een periode, waarin met grondigheid en tact koers werd gekozen tussen allerlei klippen en draaikolken die het nastreven van culturele doeleinden in de weg kunnen staan en hebben gestaan. Al het begin was bijzonder moeilijk, want er moest voorzien worden in een acute noodsituatie. Met de opvoeringen van het Schouwtoneel liep er een en ander mis en de noodzaak om mislukkingen in de onmiddellijke toekomst te vermijden gaf de stoot tot de oprichting. De nieuwe vereniging vond echter ogenblikkelijk belangstel ling en er werd gestart met rond 800 leden en een bestuur dat was samengesteld uit Dr. H. C. van den Broek, voorzitter; Mr. P. van Bochove, secretaris; Joh. Nau- man, penningmeester en K. J. Heyboer en G. Vincent, commissarissen. Reeds voor men langs de weg van contributie-inning in de geldelijke behoeften kon voorzien, werd met de voorstellingen begonnen op basis van een door het be stuur gevormd garantie-fonds. Op 29 november 1935 kwam de Koninklijke toestem ming af en op de eerste jaarvergadering in 1936 kon worden vastgesteld, dat de vereniging op de goede weg was en het startjaar afgesloten kon worden met een batig saldo. Hoe bloeiend het werk van de Kunstkring van meet af aan geweest is, blijkt wel uit het feit dat al in de eerste jaren wachtlijsten moesten worden aangehouden, omdat de zaak was volgeboekt. En ook in de daarop volgende jaren deed zich het zelfde verschijnsel voor tot aan de sombere oorlogsjaren toe, waarin de Kunstkring zichzelf vrijwillig en behoedzaam in de ijskast zette. Daaruit kwam de organisatie na de bevrijding ongeschonden te voorschijn en met veel élan werd het werk opnieuw aangepakt, hoewel het contracteren van gezelschappen in het begin veel moeilijk heden opleverde. Zelfs Is er een ogenblik gedacht aan een muziekkring en een letter kundige kring, maar op literair terrein bleek de belangstelling niet groot genoeg en het muzikale liet men ten slotte terecht aan Toonkunst over. Een bijzonder moeilijke tijd was de periode van 1946-1947 omdat de grote toeloop leidde tot het geven van twee voorstellingen per avond, een systeem dat aan alle kan ten op bezwaren bleek te stuiten. Het bestuur moest toen wel het pijnlijke besluit nemen allereerst met de oude kern verder te gaan en de overige leden weer op wachtlijsten te plaatsen. De spanningen tussen cultuurspreiding en cultuur-concentratie leverden ten slotte in 1954 opnieuw moeilijkheden op bij het programmeren, want de vooraanstaande gezelschappen hadden besloten hun optreden in de kleinere steden aanzienlijk te be snoeien. Via persoonlijk contact werd ten slotte de impasse voor Schiedam toch doorbroken. In 1956 trad de heer K. J. Heyboer na een voorzitterschap van 8 jaren af en werd hij opgevolgd door de tegenwoordige, de heer P. J. Schoonhoven. Een tijd van zeer hoge uitkoopsommen is inmiddels aangebroken maar met een omzichtig beleid konden 7 voorstellingen per seizoen tot nu toe worden gehandhaafd. Proficiat, Kunstkring, ad muitos annos! CONCERTEN -Jc Het is verheugend te constateren dat het Handelconcert op 26 oktober ge geven in de Grote Kerk, zowel wat muzikale prestaties betreft als wat de belang stelling aangaat, een belangrijk succes is geworden. Meer dan 900 kaarten werden voor deze uitvoering verkocht en zowel publiek als pers waren geestdriftig over dit muzikale evenement. Ook de concertavond, die uitgaande van de Schiedamse Gemeen schap, sectie Muziek, op 13 oktober gehouden werd is zeer prettig en gunstig ver lopen. Een uitgebreid programma van uiteenlopende werken heeft een aandachtig publiek bijzonder aangenaam bezig gehouden. DE STUDIEVRIENDEN ■jc Met een tentoonstelling van werk der leden heeft de Teken- en Schilder vereniging „De Studievrienden" in Arcade in oktober haar tienjarig bestaan gevierd. Deze tentoonstelling werd geopend door de voorzitter van de Schiedamse Gemeen schap, de heer F. de Wolff.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 6