Schiedams stilste ziekenhuis heeft eigen omroep, programma's en persoonlijk contact 151 Acht uur 's avonds. Uit de luidsprekers op de zes zalen van het Zonnehuis aan de Boerhavelaan klinkt het wijsje van de vrolijke fluiter en een stem kondigt aan: Goedenavond, hier is radio Meteoor, de radio helemaal voor u. De muziek zwelt weer aan en met de routine van een ervaren omroep gaat twee uur lang een programma van verzoekplaten, felicitaties en flitsen uit het leven van de patiënten de lucht in. Ruim twee en een half jaar reeds zorgen vijf hardwerkende amateurs dat eens in de drie weken de ruim vijftig patiënten van Schiedams stilste zieken huis een eigen omroep hebben. Een omroep, die zo in de smaak valt, dat voor de patiënten de televisie alleen een middel tot recreatie is, wanneer radio Meteoor niet uitzendt. „En dat is iets, wat we heel prettig vinden," zegt de heer A. van Eijme- ren, programmaleider van de om roep, die als studio een huiskamer heeft en als voornaamste appara tuur een paar bandrecorders. Sa men met zijn echtgenote, een col lega en twee kennissen steekt hij een groot deel van zijn vrije tijd in de kleine omroep. Een program ma van twee uur kost ongeveer twintig uur aan voorbereiding. Dan moeten er nog teksten geschreven, tientallen teksten, want radio Me teoor wil veel meer zijn dan een aangekleed verzoekplatenprogram- ma. In een eigen stijl eigen amuse ment brengen, een beetje verstrooi ing in de lange dagen niet alleen, maar ook iets wat langer blijft leven dan het ogenblik van de uitzending alleen. Daarom schrijven de leden van de Meteoor-groep hoorspelen, stellen een paar maal een quiz samen, spreken over muziek en gaan met de bandrecorder op stap om bij familieleden thuis repor tages te maken. Ze houden van stunts zo nu en dan. Een patiënt werd verrast met een opname van zijn familie uit Amerika, ter plaatse door relaties van de omroep op de band vastgelegd. „Zo'n ziekenomroep kan veel meer voor de mensen doen dan Hilversum I en Hilversum II samen," zegt de heer Van Eijmeren. „Ze hebben daar mooie programma's, ze werken met schitterende staven, maar ze missen één dinghet nauwe persoonlijke contact, dat zij nooit Via Radio-Meteoor heeft de heer Schenk na 17 jaar weer contact met zijn familie in Amerika. kunnen leggen, om dat hun arbeids terrein te groot is, omdat hun zie- kenprogramma's bestemd zijn voor duizenden, de onze voor tientallen patiënten." En voor die tientallen doet het groepje van radio-Meteoor véél. Ze hebben ideeën en ze werken voortreffelijk af. De kleine omroep heeft iedere maand een lijvig, goed gestencild programmablad met aankondigingen, mededelingen en een praatje over dit en dat. Voor beeld van programma-aankondi ging: Maandag 23 november 1959. In de serie „Portret van richt Ton de Groot de schijnwerper eens op een artist uit de kleinkunst. De verzoekplaten zijn in goede handen bij Mia Branbergen en Willy van Eijmeren. Het is Nel Berwald die als omroepster aandacht vraagt voor de door Andries van Eijmeren te verzorgen rubriek „Rond de felicitatietafel". Tot besluit brengen Willy van Eijmeren en Piet Kramer „De wereld voor u". De radio is de mensen van de ziekenomroep nog niet voldoende. Om bij voorbaat veilig te zijn voor alle concurrentie van televisie wan neer in de toekomst dan ook, en om nog iets meer te bieden, wis selen zij hun avonden met radio programma's af met dia-voorstel lingen en met cabaretavonden. „We zouden nog meer willen doen, en we kunnen nog veel meer doen, maar het geld ontbreekt," zegt de heer Van Eijmeren en dan volgt een lange klacht over het harde lot van deze groep van amateurs. Zij willen meer doen dan zichzelf en anderen wat bezig houden. Ze merken dat ze resultaten boeken in het Zonnehuis toen we be gonnen vroegen de zieken ernstige muziek, heel zwaar-op-de-hand, nu horen ze Louis Armstrong en Wim Kan graag maar ze ervaren iedere keer weer, dat buiten het Zonnehuis hun werk vrijwel onbe kend is. Ook daar zouden ze vrede mee hebben, als het gevolg daarvan maar niet was, dat de donaties zo moeizaam komen. „Een paar honderd gulden, en je zou eens wat zien," zegt de heer Van Eijmeren. Hij lacht al bij het vooruitzicht.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 7