WAT DOET DE GEMEENTE VOOR 152 Men kan er zich bij het beant woorden van deze vraag de vraag, wat de gemeente Schiedam voor het culturele leven doet ge makkelijk afmaken. Men kan sim plistisch zeggen, de gemeente geeft aan de Schiedamse Gemeenschap een subsidie van f. 11.000,en daar mee punt uit. Maar zo eenvoudig is het niet. In de eerste plaats zou de Schiedamse Gemeenschap met die 11.000 harde guldens weinig cultuur kunnen stichten, want het subsidiebedrag komt neer op onge veer 60 cent per gezin of circa 15 cent per persoon. En in de tweede plaats geeft de Gemeente Schiedam de S.G. een heel wat ruimer arm slag, t.w. het pachtgeld van het Attractiecentrum. Er zijn Schiedam mers die, zonder nu daarin aan stonds aanleiding te zien de eigen contributie voor de Schiedamse Ge meenschap te verhogen, de kermis als bron van inkomsten voor het culturele leven bedenkelijk vinden. Zij mogen bedenken, dat b.v. in Denemarken elke bierdrinker voor zover hij Carlsberg drinkt een kleinigheid betaalt voor het culturele leven. Omdat men veel Carlsberg bier drinkt, komt er in Denemarken een flink bedrag bij een, waaruit musea, wetenschappe lijke instellingen en allerlei andere instituten belangrijke steunbedra gen krijgen ter bekostiging van op drachten op artistiek en weten schappelijk gebied. De Schiedamse Gemeenschap heeft dus een ruim bedrag als basis voor haar culturele werk en legt in haar jaarverslagen verantwoording af voor het gebruik van deze gelden. Waarnaar bij dezen verwezen kan worden. Daarnaast vervult de ge meente ook zelf een belangrijke taak op cultureel gebied, waarover men cijfers kan vinden in de Begroting 1960, die midden volgende maand door de Gemeenteraad zal worden behandeld. Nog op andere wijze dan via de S.G. draagt de gemeente bij tot de viering van volksfeesten en nationale gedenkdagen: een be hoorlijke post is uitgetrokken voor verlichting tijdens de vakantieweek en voor materialen en arbeidslonen, die voor de waardige viering van deze feestdagen en herdenkingen nodig zijn. Muziek Ook voor hen, die van concerten en composities houden zit er muziek in de Gemeentelijke Begroting. Men heeft het in de bladen uitvoerig kunnen lezen: Op instigatie van de heer Hofman is in de afgelopen jaren een commissie gevormd, die heeft nagegaan, wat de gemeente kon doen voor het instandhouden van de Toonkunst Muziekschool. In de begroting voor 1960 komt een post van f. 27.570,voor als subsidie voor de genoemde muziekschool, een verdubbeling van hetgeen de gemeente tot dusver betaalde, toen ze nog slechts garant stond voor het eventueel geleden verlies. De ge meente heeft zich met deze subsidie een vaste greep verschaft op het muziekonderwijs in onze stad. Dit zal er in de eerste plaats op gericht worden, de jeugd in de breedste zin van het woord algemeen vormend muziekonderwijs te verschaffen; dus om het begrip voor de muziek te verruimen en te verdiepen. Dit ge schiedt nog op andere wijze, nl. door Het Stedelijk Museum maakt uitnodigende gebaren over de Hoogstraat om de aandacht der voorbijgangers op de tentoonstellingen te vestigen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 8