1 I feJi - E CULTUUR? 153 de organisatie der jeugdconcerten van het Rotterdams Philharmonisch Orkestin Passagetheateren dooraan allerlei muziekorganisaties een sub sidie te geven voor het geven van volksconcerten, tot een bedrag van in totaal f. 4.000,Bovendien ont vangen negen Harmonie- en Fan farekorpsen een rechtstreekse sub sidie, neerkomend op in totaal f. 2.000,De federatie van Schie- damse muziekkorpsen zorgt er voor dat het bedrag naar recht en billijk heid wordt verdeeld. Een beetje in de druk zit onze beiaardier, die in zijn eentje voor de torenconcerten zorgt. Voor het onderhoud van de klokken en de beiaardier samen (plus nog voor het werk van de klokkeluider en voor het opwinden van het uurwerk in de toren) wordt een bedrag van 2.800 gulden uitge trokken. Men staat er van te kij ken, hoeveel cultuur men onder zo'n laag bedrag kan vangen. De beeldende kunst.... Nee, dan krijgt de beeldende kunst toch heel wat meer aandacht van de plaatselijke overheid. Aan het Stedelijk Museum b.v. wordt een subsidie gegeven van f. 72.200, waartegen de kunstminnaars, die het museum bezoeken een bedrag van f. 1.600,neertellen als entree geld. Och, ook de kleintjes helpen. Alleen aan lonen en sociale lasten wordt op de begroting voor het museum een bedrag van, incl. reis- en verblijfkosten, ruim f. 40.000, uitgetrokken. Licht, vuur en water vragen bijna f. 8.000,de instand houding van het gebouw een kleine f. 6.000,verbeteringen van meu bilair en andere verwante voorzie ningen f. 2.620,Eerst daarna vinden we enkele posten over de activiteiten van het museum als cultuurfactor: tentoonstel li ngskos- ten f. 7.000,educatief werk f. 1.000,onderhoud inventaris en verzameling (incl. orgel en vleugels) f. 1.350,administratiekosten f. 1.200,en boeken en tijdschriften f. 800,En wat komt van deze zeer aanzienlijke subsidie ten goede aan de scheppende kunstenaar zelf? Het filiaal van de Gemeentelijke bibliotheek aan de Lorentzlaan heeft voortdurend bezoek van leeslustig en leergierig publiek. Voorzover niet de kunsthandelaar met de winst gaat strijken een be drag van f. 7.000,voor „aankopen kunst en historie". Voor aankoop schilderijen staat er overigens ook nog een memoriepost in de Kapitaal- dienst en dit stemt wel weer hoop vol. Er zijn andere scheppende kun stenaars dan schilders alleen en ge lukkig bestaat er een regeling, vol gens welke een vast percentage van de bouwsom moet worden besteed voor de artistieke verfraaiing van openbare gebouwen. Het beeld van de beeldhouwer Petri, dat de Nieu we Spuisluis zal tooien, is daar een voorbeeld van. De begroting onzer gemeente geeft nergens enige aan wijzing in hoever ook Schiedam be wust de scheppende kunstenaar steunt. Het ornament aan de Maas boulevard is er als bewijs, dat men van particuliere zijde behoefte ge voelt aan dynamische gestes in deze zin. Een andere vraag daarbij is of niet een krachtiger beleid mogelijk is om in het bijzonder de Schiedamse beeldende kunstenaars met op drachten te steunen.... Studie en letteren De Openbare Leeszaal en Biblio theek vertegenwoordigt samen met de R.K. Leeszaal en Bibliotheek de literaire noot van ons culturele leven. Zij komen beide in de begro ting voor. De R.K. openbare Biblio theek en Leeszaal met zijn subsidie van f. 20.050,45, terwijl ook Rijk en provincie bijdragen. Van haar sub sidie heeft de gemeente f. 3.125, bestemd voor het op peil houden van de boekenvoorraad en de rest grotendeels voor de filialen in Zuid en in Nieuwland, alsmede voor de jeugdafdelingen. De regeling is zo, dat als de Openb. Leeszaal f. 100, meer uitgeeft voor nieuwe boeken, de R.K. Leeszaal automatisch f. 25, meer subsidie krijgt voor het op peil houden van de boekenvoorraad. De Openbare Leeszaal en Biblio theek hoort tot de normale gemeen telijke diensten, waarvan het na delige saldo door de gemeente wordt gedragen. Voor 1960 wordt dit nadelige saldo geschat op f. 120.919,Rijk en provincie dra gen bovendien nog f. 32.473,bij. Aan abonnementen vloeitf.11.500, in de kas en.... aan boeten voor lezers, die niet op tijd terugbrengen f. 1.225,Onder de uitgaven vin den wij f. 90.778,aan salarissen, ruim f. 25.000,voor onderhoud en schoonmaken, en f. 16.500, voor nieuwe boeken. Er wordt een bedrag van f. 2.500,besteed aan abonnementen op tijdschriften. Toneel en film De gemeentelijke bemoeiingen met toneel en film, die toch ook wel tot ons culturele leven behoren, zijn naar het ons voorkomt, wat eenzij dig. We vinden in de begroting een raming van f. 154.000,alsontvang- sten uit hoofde van vermakelijk heidsbelasting op toneel- en andere voorstellingen. Het is voor de be zoekers dezer vermakelijkheden een vertroosting te weten, dat zij met hun vermakelijkheidsbelasting onge veer evenveel opleveren als de lees zalen aan subsidie vragen

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 9