180 Of het nu zware beelden waren of broze stukjes porselein, kapitale zilveren gebruiksvoorwerpen of fra giele Afrikaanse maskers, ze staan er allemaal. Voor bijna twee maan den hebben de eigenaars er afstand van moeten doen (de tentoonstel ling duurt tot 16 februari), iets wat een werkelijk kunstliefhebber in eerste instantie niet kan. Het was een prettig initiatief, en van conservator Pierre Janssen, en Stedelijk Museum een tentoon stelling tijdens de kerstdagen ge had. Beide keren in de oorlog. Het waren slechts kleine exposities, van een vijfentwintig nummers elk. Dat kwam door de oorlogsmoeilijk heden, het tekort aan personeel en de angst van de mensen hun schatten af te staan. Na de oorlogsjaren ontstond in Schiedam een zekere gretigheid voor het vorzomelen van kunst. tentoonstelling apart. Maar nu," en met handen en woorden schil dert hij wat hij hier bijeengebracht heeft, „nu heb ik bijvoorbeeld aardewerk, Delfts aardewerk, zwart Delfts ook, maar dan móói, dat zie je heel weinig. En echt Chi nees en dat heerlijke blauwe Chi nees, en Haarlems en Makkums aardewerk. Er is 18e eeuws zilver! En bijzonder zeldzame Afrikaanse sculptures, en pre-Columbiaans Schiedams familiebezitEen zilveren thee/koffie-servies midden 19e eeuws, vervaardigd t.g.v. de zilveren bruiloft van een lid van het geslacht Nolet. van de kunstverzamelaars van Schie dam, om juist voor Kerstmis deze tentoonstelling mogelijk te maken opdat iedereen er in de vrije dagen heen kan gaan. Het is stellig geen kerst-tentoonstelling wat het on derwerp betreft. De enorme varia tie van de tentoongestelde artikelen maakt dat direct duidelijk. Maar het is wel een expositie juist voor deze dagen. De gedachte achter deze tentoonstelling is, zo véél mogelijk mensen te laten proeven van de schoonheid, om te laten zien hoe onverbrekelijk de schoonheid, in welke kunstvorm dan ook thuis hoort bij de mens. Al tweemaal eerder heeft het Vooral moderne kunst werd door tal van Schiedammers aangekocht. Voeg nu bij een greep uit deze moderne kunst ook nog een flinke portie oude schilderijen, beeld houwwerken, keramiek, meubelen en zilver en het beeld van deze tentoonstelling begint te dagen. Echter, om het beeld zuiver te krijgen is een tocht door de zalen van het Stedelijk Museum nodig, teneinde te zien hoe groot de ver scheidenheid van objecten is, zowel van aard als wat „leeftijd" betreft. Er is zoveel, dat grafisch werk niet eens aan bod kon komen. „Dat komt nog wel", voorspelt Pierre Janssen, „dat wordt een beeldhouwwerk, ja hoe krijg je zo iets 't is subliem, werkelijk subliem." En met wijdopen ogen, die de gehele tentoonstelling zien voorbij trekken, vertelt de conservator: „Ik heb een allermerkwaardigste verzameling bronzen goudgewicht jes, nog geen vijf centimeter," zijn vingers wijzen de hoogte, een lach flikkert over zijn gezicht, gevolgd door een verraste geboeidheid. „Deze tentoonstelling wordt geen herhaling van vorige, oh ja, er zijn enkele stukken, die zo fijn zijn, dat je het niet laten kunt ze te tonen, bijvoorbeeld dat Kanghi porselein. Eén van de verzamelaars

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 16