181 Uit een Schiedomse verzamelingboven: Makkums bord, onder: Frans bord, beide 18e-eeuws had dat en mij was voorspeld: Je mag er het stof nog niet vanaf blazen! maar nou heb ik het hier. Dat betekent veel voor de mensen, het zo maar af te staan voor bijna twee maanden. Je ziet ook een moment-opname van een Schiedamse familiegeschiedenis uit de 19e eeuw. Een kompleet zilver servies, vol ornamenten. Geschenk voor een 25-jarig huwelijksfeest. Een kapitaal geschenk.... ik heb uitsluitend gekeken naar interes sante dingen, niet naar tijdperken en niet naar Kerstmis. Het is geen pronk-tentoonsteiling, maar eerder een aanmoediging. Kunst hoort niet in een museum. Kunst? Kunst hoort in huis, bij de mensen in huis. Hier is nu te zien hoe er door de mensen met onderscheidingsvermogen kunst is verzameld. Gevarieerd, heel veel van allerlei heb ik nu hier. Van olifant-maskers tot oude schotel tjes en van nieuwe schoteltjes tot oude zilveren theepotjes, zo zou je het kunnen stellen. Ik heb dingen van verzamelaars, die slechts 1 a 2 stuks hebben. Ik heb sublieme stuk ken gezien bij mensen, die dan aar zelend hun kast openden. Och, kijkt u maar, dit is het en ik weet niet preciesMaar ik wist het direct. Ja die mensen vermoedden de waarde, maar ze durfden het niet te geloven. Heel aardig: ik heb een mevrouw precies kunnen vertellen niet alleen door wie, maar ook in welk jaar haar kande laar was gemaakt! Doorde museum transporteurs 's bet allemaal op gehaald. Heel voorzichtig, oh ja, ze pakken het bij de mensen in, rijden ook voor Boymans. Heel apart vak." Dit zijn voor Pierre Janssen de bijzaken, waar hij als tersluiks even over praat, maar onderwijl sprin gen zijn gedachten terug naar de tentoonstelling in haar geheel, die hem fascineert en die ons zal fasci neren, zal verrukken om de veel heid, om de verscheidenheid ook, om het onverwachte vooral, dat er zoveel schoonheid schuilt achter de gevels van een oude stad. TINEKE T. MEIJER.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 17