TAMBOUR S T A D S C II I E D A ;bonte verleden Ta Nieuwe-Jaars- Heilen Zegemvenscbvan de ben aanhang ban Ijrt (Jaar 1837.— 183 En de glazen schoon gemaakt. Soms ziet ge ons met natte kleeren, Half verstijfd na huis toe keeren, Dan kom ik Lantarenman, Met mijn brandend Slansje loopen, Vind de Deurtjes allen open, Na 't bezorgen van Ladder en Kan, En dat is zoo alle dagen, Lampen vullen, kannen dragen, Zonder weêr of wind t' ontzien, Altijd ijvrig in dien handel, Eerlijk in beroep en wandel, Dan mag me U ook een Jaarwensch bien." De „Bruggeman" van de Hogen Brug van Ouwer- schie schreef bij het begin van het jaar 1847 een even innige, als uitvoerige en onderdanige heilwens aan de burgervader en diens gezin. Veel meer op de historie gericht zijn de nieuwjaars wensen van de „Kooleasch- en vuilniskarrelieden" der Stad Schiedam. In een wens, eerbiedig opgedragen aan de EdelAchtbare Heeren Burgemeester, Wet houders en Leden van den Raad, mitsgaders aan alle Heeren Branders, Kooplieden en verdere ingezetenen aldaar, bij den aanvang van 1879, wordt bijvoorbeeld gewag gemaakt van het huwelijk van des Konings broeder. In een Nieuwejaars Heil- en Zegenwens uit 1888 staat vermeld: ,,'t Was soms wat woelig hier en daar, in enk'le groote steden, Maar dat behoort qelukkiq ook alweer tot het ver leden. Voorts wordt hierin met dankbaarheid het feit her dacht, dat Koning Willem III 70 jaar oud is geworden in dat jaar. De wens van het jaar 1892 huldigt de vooruitgang: Laten wij nu één en ander, Wat Gods goedheid heeft gedaan, Voor ons land en stad tezamen eens nauwkeurig gadeslaan. 'k Zal maar bij 't begin beginnen met de goede stad Schiedam, Die dit jaar weer door een spoorlijn middel van ver keer bekwam. Vlaardingen, Maassluis, bereikt men immers in een korten tijd. Dit bevordert weer den handel, en verkeer, en nij verheid. En even verder: ,,ln 't begin van 't jaar regeerde hier de wintervorst zoo fel, Doch Schiedam hield open water, en de scheepvaart bleef er wel." Aan den Heer KOLLOXELen verdere OFFICIEREN van 6c SCHUTTERT der Ook de tambours lieten hun heilwensen niet achterwege. Hoewel er een eeuw geleden met deze nieuwjaars wensen al eenzelfde economisch doel werd beoogd als thans wanneer men u in 't nieuwe jaar een kaartje komt aanbieden van een bedrijf, dat u een gelukkig nieuwjaar wenst (in ruil voor een dubbeltje of een kwartje.deden die wensen van vroeger het toch veel overtuigender. Zij maakten het hart wat warmer en zij wisten het hart spontaner te vermurwen. Wat de torenwachter van Schiedam precies een eeuw geleden schreef in zijn nieuwjaarswens voor het jaar 1860, klinkt door tot onze eeuw, het mag best gelden voor het jaar 1960! Maar leest u toch zelf: De Nieuwejaars-Heil-en-Zegenwensch, Met achting opgedragen door den Torenwachter van Schiedam, aan alle Heeren Kooplieden en verdere ingezetenen derzelve Stad, Bij den aanvang van het schrikkeljaar 1860. Dat landbouw, koopvaardij en handel welig tieren, Word' wetenschap en kunst door niemand laag ge schat, Dat zij veeleer Schiedam gelijk een kroone sieren, En zoo ook 't hare doen tot welzijn dezer stad. Verdraagzaamheid ze make alom elks oordeel zachter! Zij opene overal een paradijs van vree: Dit, Burgers van Schiedam! is van Uw Torenwachter, De hartelijke wensch, de welgemeende beê." T. T. M-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 19