IKE I SCHIEDA i 189 O-L- VR.OUW- VI JirATlE. Sc+*cr PAVt trale deel. Zijn ontwerp projecteert ook de ruimte voor doopvont en koor op de middenas van het ge bouw. Er staat dus in, wat men nog de middenbeuk zou kunnen noemen, een prachtige grootse ruimte, waarbij de zijbeuken met de gelovigen hecht betrok ken worden. Het kerkelijk gebeuren wordt in dit gebouw tot een duidelijke gemeenschapsgebeuren, waaraan de gelovigen in de iets oplopende bankenrijen voelbaar en op korte afstand deelnemen. Het gebouw sluit prachtig aan op de bestaande situatie met plantsoen ruimte en scholen. Binnenkort kan met de uitvoering van dit kerkplan worden begonnen. Het gebouw krijgt een pergola met klokketoren, die het geheel met de bestaande bebouwing verbinden. De kerk zal staan aan de Dr. Schaepmansingel en ongeveer 850 zit plaatsen bevatten. Een niet minder boeiend project is dat van het architectenbureau Zwaneveld en Goslinga voor de nieuwe gereformeerde kerk op het kruispunt Haven straat en West-Frankenlandse Dijk. Ook hier een sobere rechthoekvorm zonder een uitgesproken lengterichting. De protestante afwijzing van het mysterieuze is uiteraard ook in dit ontwerp duidelijk te onderkennen. Een vrij nuchtere rechthoeksruimte, die allereerst als kerkzaal dienst moet doen, vormt de kern van het gebouw. Door zijn betrekkelijke hoogte en de hoge smalle glasstroken in de zijwanden krijgt dit lokaal echter wel een enigszins sacraal karakter. De tijd dat het volkomen kunstloze, het nadrukkelijke profane gebouw voldoende werd ge acht voor de protestante eredienst ligt kennelijk ver achter ons. Waar de katholieken aan het verso beren zijn zocht het protestantisme juist naar speciale middelen om het gebouw een zeker gewijd karakter te verlenen en zijn betekenis althans enigermate te beklemtonen, zoals in dit geval ook blijkt uit het mo zaïek dat boven de ingang zal worden aangebracht. De kerk ligt buitendijks op een speciaal hiervoor door de Stedebouwkundige Dienst van Schiedam ontworpen uitstulping in de hoek van de Wilhelmina- haven, op een terrein dat ongeveer 1,65 m lager ligt dan het niveau van de dijk, doch niettemin hoog genoeg om gevrijwaard te zijn van eventueel hoog water. Het terrein ligt nl. op 4 m boven N.A.P. Deze plaats is daarom markant, omdat zij voor wie uit het westen komt het eerste gebouw is van de nieuwbouw Zuid, waarvan zoals bekend, langs de Havendijk in de toekomst 6 flats zullen worden ge bouwd, die de bestaande bebouwing van Zuid be grenzen en de nieuwe aanleg van de prachtige Maas boulevard markeren. De kerk vormt met het Café- Restaurant „Europoort" (eveneens van de arch. Swaneveld en Goslinga) de twee westelijke hoekste nen van deze geheel nieuwe randbebouwing van deze oude stadswijk. Het niveauverschil van de bouwplaats met de dijk, heeft er toe geleid de kerkzaal iets hoger te projec teren dan het dijkniveau en daar onder de bijruimten aan te brengen, zoals de kerkeraadskamer, een cate-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 25