194 Achter een van de verveloze deu ren heeft iemand zijn glanzende auto gestald. Binnen ligt nog een stapel oude zakken. Het is een oud, verlaten oord, maar van een maca bere triestheid, alsof een vreemde plaag de boerderij heeft getroffen en alle leven heeft weggevaagd zonder ook maar een spoor achter te laten. Het is een bekende boerderij ge weest, daar vlak bij de Spoeling- brug, een heel bekende en grote boerderij, maar de gloriedagen zijn vervlogen. En dat is alles wat er in Nieuw- land nog herinnert aan het verle den, een oud gemaal, een stenen poort, een ruïne van een boerderij. De industrie wint de strijd zonder geweld, hier in de Nieuwlandse polder. Tussen het oude en het nieuwe ligt in de tijd een niemandsland, waarin het oude zichzelf liquideer de, omdat het geen toekomst meer zag. De opgetrokken nieuwe hui zen, de strakke, heldere fabrie ken, ze vinden nog slechts een enkele herinnering aan vroeger, maar veel is het niet. laag gras groeit tussen oude, hob belige keien. De klimop groeit weelderig over kleine schuurtjes en een verbrokkelde muur. Een bijna vergaan luikje beweegt traag in de wind. De schuren heb ben lage, halfronde deurtjes, de een naast de ander. Voor de schuur langs loopt een brede goot. Daar waren de stallen van de spoelings varkens, maar de weeë, zoete geur van de mesterij is verdwenen. Boven: Het v. d. Goes-gemaal in de herfstige mist. Rechts: Ook dit valt aan de Noordvestsingel te zien.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 30