r h V. 197 Uit Grootmoeders album: familie-theekransje in de Officierentuin. Ir. D. J. Adriaanse actief betrokken is, t.w. dat van de normalisatie en het gebruik van het gas. Het ziet er naar uit, dat het gas, dat in de toekomst voor huishoudelijk gebruik beschikbaar zal zijn, voor ca. 35 afkomstig zal zijn van hoogovenbe- drijven en voor de rest van de olie raffinaderijen, van de aardgasbron nen, van de aardoliebronnen en van de nog resterende gasfabrieken in ons land, die koolgas produceren (hun aantal neemt voortdurend af). Niet alleen de herkomst, maar ook de calorische waarde en hun gas technische kwaliteiten verschillen en zoals bekend is deze veelsoortig heid van de gasvormige brandstof een puzzel voor de fabrikanten van gasstellen en gasfornuizen. Het zag er naar uit, dat men voor elke gas soort een aparte gasapparatuur in voorraad moest hebben. Omstreeks 1958 hebben de fabri kanten van deze gasapparaten zich tot de minister gewend met het ver zoek wat meer eenheid te brengen in de gebruikte gassoorten. De mi nister heeft het verzoek doorgege ven aan de vereniging van gasfabri- kanten en deze op haar beurt gaf het onderwerp in studie aan de Commissie Kwaliteitseisen Gas, waarvan ook Ir. D. J. Adriaanse deel uitmaakt. Naar wij van de directeur van ons gasbedrijf vernemen hoopt de commissie spoedig te komen tot een normalisatie, waarbij de gasbe- hoefte wordt gedekt door drie typen gas: het type stadsgas, het type cokesovengas en het type aardgas. Door allerlei technische ingrepen kan men het beschikbare gas tot een dezer typen herleiden, o.a. door bijmenging van lucht b.v. bij pro paan. Heeft men aldus een gastype, dat wat eigenschappen betreft, met stadsgas overeenkomt, dan is nog slechts een verandering aan de brandermond nodigom hetgasappa- raat goed te doen branden, óf wel met stadsgas, óf wel met propaan- Iucht, óf met raffinaderijgas-lucht of met aardgas-lucht, indien dit laatste ter beschikking staat. Volgens Ir. Adriaanse ziet het er naar uit, dat het type cokesovengas op den duur in ons land de overhand zal krijgen, hetgeen dan voor de fabrikanten van gasapparaten een enorme ver eenvoudiging van de te fabriceren apparatuur gaat betekenen. AMENDE HONORABLE In het november-nummer van ons blad komt een artikel voor „Temid den van industriële groei", doelende op de taak van het technisch onder wijs in onze samenleving. Helaas bevat dit artikel een passage, welke zou kunnen doen veronderstellen, dat de redactie zich keert tegen differentiatie van dit onderwijs naar geloof. Dit is zeer beslist niet de bedoeling geweest en aangezien zij zich bewust is van haar verantwoordelijkheid voor de in houd van dit blad, kan de redactie het slechts betreuren, dat de ge wraakte passage blijkbaar in staat bleek bovenbedoelde indruk te wekken. Het kan nimmer de bedoeling zijn van de redactie om in ons blad stelling te nemen waar het gaat om het kostbare bezit van onze vrijheid en van onze verworven heden. De redactie acht het daarom haar plicht om in alle oprechtheid haar spijt te betuigen en haar excuses aan te bieden. DE REDACTIE

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 33