EEN SCHIEDAMMER BINNEN DE ,.D£ KUNST IS een internationaal verschijnsel," zei Kees Rijk van Ravens, toen hij afstudeerde aan de Academie van Beeldende Kunsten te Rotterdam. Hij wachtte niet tot hij, na de wandschildering in het bijkantoor van de Spaarbank Anno 1820 aan de Lorentzlaan, nog meer opdrachten zou krijgen in zijn geboortestad Schiedam, maar trok er op uit, de wereld in. Nu hangen er tekeningen en schilderstukken van hem, zo ongeveer van Gibraltar in het zuiden tot Hammerfest in het noorden en een openbaar gebouw in Narvik heeft hij versierd met een paar decoratieve vierkante meters Kunst met een grote K. Hij heeft in zijn eentje de cultuur van onze stad een betere naam gegeven en dank zij de kracht van zijn soberheid een prestatie kunnen leveren, waarover vele stoere Noren en Zweden nu nog vol verbazing het hoofd schudden. Hij is nl., hoewel slechts onervaren skiër, helemaal alleen op sneeuwschoenen door Lapland getrokken, heuvel op, heuvel af van de Botnische Golf naar de Noordelijke IJszee. Dwars door Europa's laatste wildernis, zoals hij het zelf betitelde. 198 Kees van Ravens sliep in een iglo onder Laplands hemel Hoeveel volharding moet hij daar voor hebben opgebracht? De jonge kunstschilder, nog geen vijfentwintig jaren oud, maakte zijn tocht, die door iedereen onzinnig, onbegonnen werk, een onmogelijk ding werd ge noemd, gedreven door het ver langen de Lappen te leren kennen in hun natuurstaat. Om de magische kracht van het eenzame, bosom- zoomde sneeuwlandschap zelf te ondergaan, om zijn jonge krachten te meten aan het gevaar en het onbekende. Dat begon al in Noor wegen, toen hij het laatste spoor wegstationnetje een driehonderd kilometer achter zich had gelaten. Een land lag voor hem waar men uren kan lopen zonder een mens te zien. De zwarte bergwanden met hun grijze sneeuwvlakken stonden daar dreigend rondom hem. Grauwe luchten hingen laag over de een zame ruwverharde weg. Tijdens de donkere maanden valt hier zoveel sneeuw, dat men de wegen hier en daar heeft overtunneld en van ruwe heiningen heeft voorzien, zodat er ook bij ongunstig weer nog enig verkeer mogelijk is. Niet ver van de Poolcirkel maakte hij kennis met de toendra, een roestbruin landschap, met verloren in de ruim te een grote groep „reizigers" een grote kudde rendieren, die op weg waren naar hun winterverblijf. QOK KEES VAN RAVENS heeft zich een winterverblijf gezocht. In Tromsö aan de westkust van Noorwegen wachtte hij op het goede klimaat. Dat goede klimaat wilde voor hem zeggen: op sneeuw en helder vriezend weer, zoals dat hier regel is, wanneer de eerste wintermaanden achter de rug zijn. In de omgeving van Tromsö bond hij voor het eerst de sneeuwschoe nen aan en dagenlang heeft hij zich hier geoefend in wat toch waarlijk geen gemakkelijke sport is. Tijdens die oefentochten beklom hij in de omgeving van Tromsö een berg, waarbij hij diep in de sneeuw weg zakte en eerst na vele uren van worstelen de top bereikte, waar de ijspegels aan de rotspunten door de snijdende westenwinden tot hori zontale pieken waren gevormd. Daar leerde hij voor het eerst de eenzaamheid kenneneen dode stille wereld tot aan de horizon, moeilijk Pakhuizen aan de haven in Tromsö. De mensen gebruiken een soort fietsslee.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 34