200 gezicht als waren het scherpe naal den. Versuft van de kou en met be vroren oren werd hij door de Lap pen opgevangen, die met verre kijkerszijn afdaling hadden gevolgd. Een andere keer is hij in deze een zaamheid de weg kwijtgeraakt en het duurde twee dagen voor hij weer een menselijke woning ont waarde. Dan weer gleed hij op zijn sneeuwschoenen over de opper vlakte van een bevroren meer, zo groot als de voormalige Zuiderzee, waar het ijs hier en daar tot bizarre maankraters was opengebarsten met in het midden een omhoog- geperst blok steen. Het ijs werkte onder zijn voeten en er sprongen scheuren in met het geluid van een ver verwijdera onweer. Als een held gevierd 1/EES RIJK VAN RAVENS heeft kennis gemaakt met beren en rendieren, met verblindende buien poolsneeuw, met het jagerlatijn en de wolvenverhalen van de eenzame In het land van de rendieren. Barendszee, een nieuw gebied toe gewezen, een gebied, zo groot als Gelderland met slechts 52 wonin gen. In de nederzetting aan het Sevetti-meer, waar de 350 leden van deze stam bijeen wonen, ont moette hij een Nederlands echtpaar, dat hier woont, de Haarlemmers Hank en Ernst Dixon. Hij stelde er vast, dat ook voor deze oeroude Lappenstam het moderne tijdperk is aangebroken, met zijn scholen en zijn radio. Per vliegtuig keerde hij terug naar het punt 200 km terug waar hij twee weken voor dien zijn skitocht had onderbroken. In de Poolstorm De nacht voor Pasen bevond onze jonge kunstschilder zich dicht bij het gehucht Vuotso, een neder zetting in centraal Fins Lapland in een volkomen verlaten streek, waar hij tegen de avond een iglo bouwde. Dat was een extra koude nacht. Toen hij niet kon slapen van de kou en zijn hoofd eens buiten stak door de kleine opening van zijn hut, zag hij op zijn thermometer, dat het kwik was gedaald tot 24 gr. C. onder nul. Op het moment, dat de Nederlanders de volgende morgen hun paaseitje tikten, stortte zijn iglo in elkaar. Het ding had trou wens zijn dienst gedaanLang zaam trok hij opwaarts naar de Kaunispaa, de „schone hoofden"; de wind wakkerde aan tot storm kracht en met moeite hield hij zich op de sneeuwschoenen in evenwicht. De ijskappen van de bergen blonken in het felle zonlicht en in die hele dode wildernis was er niet één plekje dat bescherming bood tegen de snijdende orkaan. Op de top ge komen ontdekte hij een paar vlek jes, die hij aanzag voor blokhutten en hij besloot tot een afdaling, hoewel zijn krachten hem bijna be gaven. De sneeuw striemde in zijn Lappen, met ontberingen, waar niemand uwer ooit van heeft ge droomd. Na een skitocht van twee maanden bereikte hij de andere kust. Ach, de laatste dagen was het meer lopen dan skiën, omdat de sneeuw onder zijn voeten smolt. Tegen een te zachte winter is het moeilijk vechten, zo verzuchtte hij. Toen hij in de omgeving van Ham- merfest de Noorse grens bereikte, was de rendiertrek juist begonnen. Onmetelijke kudden bewogen zich weer in de richting van de koele kusten. Vijftig km voor de Porsan- gerenfjord was het gedaan met de sneeuw, het rendiermos kwam weer in plukken te voorschijn. In Ham- merfest werd Kees Van Ravens als een nationale held ingehaald. Het kwam goed voor hem uit, dat men hem gratis logies en gratis maal tijden bood, want zijn reiskapitaal was tot ruim acht gulden geslonken. Hij kwam in de krant als de skiënde globetrotter en als de man van de ski-maraton van 1100 km. En die hele tocht het is goed dit nog eens te zeggen heeft onze reizi ger gemaakt op vegetarisch voed sel. Hij gebruikte elke dag een kilo havermout, vermengd met ge droogde vruchten en bevochtigd met gesmolten sneeuw of rendier- melk, voorzover deze bij de Lappen verkrijgbaar was. Hij had een nood rantsoen gedroogde vis bij zich, maar heeft daarvan niet gegeten: hij wou bewijzen, dat dergelijke tochten ook door vegetariërs kun nen worden gemaakt, en dat vlees gebruik voor onderzoekers in arc tische gebieden niet per se nodig isGerard Lutke Meyer. Visdroogschuren in een haven in het noorden van Noorwegen. ::vx tVjkèhJttl "T'nc-MVë Af

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1959 | | pagina 36