1\> 1 Merkwaardig portret Jaarverslag Stedelijk Museum 7 Deze maand is het jaarverslag over 1959 van het Stedelijk Museum verschenen dat zoals gebruikelijk in een frisse trant is geschreven. In het verslag wordt gewezen op de uitgebreide reeks tentoonstellin gen, die in het verslagjaar zijn ge houden, op het museumbezoek, dat in 1959, ondanks het feit dat het museum voor verschillende werk zaamheden ruim 6 weken gesloten is geweest, niet minder dan 16.566 personen omvatte. Voorts op aan winsten, restauraties en uitwisseling met andere musea. Ook aan de toestand van het gebouw en de nodige verbeteringen wordt aan dacht besteed, evenals aan de Com missie voor het museum en aan de activiteiten van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum. Voor geïnteresseerden is echter misschien het hoofdstuk over de activiteiten van het museum bijzon der veelzeggend. Daarin wordt onder meer verteld, dat het grond beginsel steeds meer werd het ver minderen van het aantal tentoon stellingen en het vergroten van het relatieve belang van die exposities, waarbij vooral weer gelet werd op het feit, dat onmiskenbaar het ten toonstellingswezen in Nederland uit de hand dreigt te lopen. De ver wezenlijking van het ideaal, om in zeer nauwe samenwerking met ver gelijkbare musea werkelijk interes sante of instructieve tentoonstel lingen te scheppen is nog theorie, maar komt toch naderbij. Het ver slag maant tot voorzichtigheid „met het vervangen van kwaliteit door dynamiek en van culturele activiteit door „tentoonstellingen jagen", zoals de term zou kunnen luiden". Aan het verslag is een bijzonder boeiende uiteenzetting toegevoegd over het op deze pagina gereprodu ceerde portret van Mr. Servaes Pietersz Fabri. Het artikel is van de hand van de heer P. Th. J. Kuyer, gemeentearchivaris en secretaris van de Commissie voor het Stedelijk Museum. Het is hem gelukt dit zo juist gerestaureerde portret te iden tificeren aan de hand van diverse historische gegevens. Mr. Servaes Pietersz. Fabri was een 16de eeuws Schiedams priester, van wie we tevens moeten aannemen, dat hij eigenaar was van een haringrederij. Tot dusverre heeft men in het portret het conterfeitsel gezien van een oomzegger van Mr. Servaes, doch op goede gronden meent de heer Kuyer dat het hier om het portret van Mr. Servaes zelf gaat. Hoewel deze priester zich naar houding, kledij en op het portret gehanteerde voorwerpen heeft wil len laten schilderen als een huma nist en geleerde, wijst zijn kop er toch duidelijk op, dat Mr. Servaes meer de aard van een reder, dan van een wetenschapsmens had. A

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 7