5 op 6 mei 1945 31 en aan de heer Den Hoed had ge zegd, met de smeekbede hem ergens schuilplaats te verlenen. Maar onder de pyjama droeg hij een pant- servest, dat hem dag en nacht moest beveiligen voor de kogels, die hij steeds vreesde. Dit was trouwens bekend en in de arrestatie-instructie was uit drukkelijk gelast, bij eventueel ver zet of vlucht onmiddellijk op het onderlichaam of het hoofd te schie ten. Risico mocht met dit soort mensen niet worden gelopen. En zo liep Commissaris Versteeg in pyjama met de handen boven het hoofd door de Willem de Zwijger laan naar de eerste bergplaats, het huis van de patrouille-commandant in de Nassaulaan. Een half uur tevoren was daar reeds gearriveerd de Duits-gezinde Hoofdinspecteur van Politie. Deze was in zijn huis aan de Lange Nieuwstraat gearresteerd. Doods benauwd, maar zonder verzet had hij zich aan de patrouille over gegeven. Nadat deze beide gevaarlijke ge zagsdragers waren opgeborgen, werd nog de door de Duitse over heid benoemde en eveneens Duits gezinde Burgemeester in hechtenis genomen. Deze weigerde de deur te openen, maar een schot vernielde het deurslot en de weg was vrij. Nog voor 5 uur waren de drie arrestanten bijeen en de weg was vrij, om na het officiële mobilisatie bevel op zondagavond 7 mei het gezag in handen te doen nemen door de Binnenlandse Strijdkrachten. Deze waren reeds geconcentreerd in z.g. alarm-kwartieren sinds de vorige zondag, maar mochten niet naar buiten treden, voordat het mobilisatie-bevel van de District- Commandant te Rotterdam was ontvangen. In de avond van zondag t mei en de daarop volgende nacht had de concentratie van drie volledige compagnieën in tevoren aange wezen scholen, en de geheel voor bereide vorming van Hoofdkwartier en stafafdelingen plaats. Totaal 650 man, allen in blauwe overalls met koppel en broodzak, allen gedekt door stalen helmen, en voor een groot deel bewapend met stenguns, revolvers, brenguns en bazooka's, kwamen uit het niet te voorschijn. Drie hulpverbandplaatsen, elk met een arts aan het hoofd en voldoende verplegend personeel, waren in centrum, westen en oosten van de stad ingericht, compleet met bed den, draagbaren en verband materiaal. Noodkeukens met eetwaren en brandstof stonden gereed. De bataljons-administratie was voorbereid en ging dadelijk aan het werk. Deze gehele organisatie was tot stand gekomen in volledig bezet Schiedam met sterke Duitse afdelin gen, nadat op bevel van de Neder landse Regering uit Londen in september 1944 de samenvoeging was gelast van O.D.-strijdend ge deelte, K.P. dat is de Knokploeg en de R.v.V., Raad van Verzet, tot Binnenlandse Strijdkrachten-S.G. of Strijdend Gedeelte. Daarnaast was afzonderlijk ge vormd uit de O.D. (Ordedienst) een Bataljon Bewakingstroepen. Met dankbaarheid mag worden vermeld, dat de vorming van deze troepen in celverband, alles met schuilnamen, geen slachtoffers heeft gekost. Er is geen verraad in eigen kring geweest. Maandagochtend vroeg werd de waarnemende Burgemeester, te voren beëdigd door een lid van Gedeputeerde Staten, op het Stad huis door de Commandant der Binnenlandse Strijdkrachten ge- installeerd. Daarna op het Politiebureau de aangewezen waarnemend Commis saris van Politie. Beide functionaris sen, aangezocht door de Binnen landse Strijdkrachten, waren tijdig op hun nieuwe functie voorbereid. Hoofdkwartier van de B.S. en Bataljonsbureau werd het huis van de gearresteerde Commissaris Ver steeg, Willem de Zwijgerlaan 42. BELGIË. MEI 1940 Wat is de wereld toch klein, Herr Kom- mandant. Ik herinner me als de dag van gisteren, dat ik precies ditzelfde dorpje in 1914 al een9 beschermd heb." PARACHUTISTEN Denk er aan, soldaten van nu af ben ik verder Herr Aartsbisschop voor jullie." HERRENVOLK" Ulrichje heeft zoo juist op school der Himmlcr-prijs gewonnen. Gisteren heeft hij de heele vijfde klasse verklikt."

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 11