André van den Heuvel regisseert „De Sleutels der Vrijheid" 33 André van den Heuvel, de regis seur van het bevrijdingsspel, dat op 5 mei 's middags en 6 mei 's avonds op het Podium in de Plantage zal worden opgevoerd, ziet er wat gla zig uit als we hem in zijn kleedkamer in de Rotterdamse Schouwburg ontmoeten. Het merkwaardige knijpbrilletje uit de oorlogsjaren, dat zijn gezicht volkomen van ka rakter veranderde, is na zijn optre den vlug in de koker gestopt en wij herkennen nu in hem weerde rustige figuur van grote tonelistische ernst. „Het stuk „De sleutels der Vrijheid" dat wij in Schiedam gaan brengen is in opdracht van de regering spe ciaal voor dit lustrum, en de bevrij dingsfeesten, geschreven door J. Veenstra. Het is merkwaardig, hoe snel de voorzitter van de sectie Toneel in Schiedam, de heer M. A. A. de Jonge er bovenop zat om op het stuk beslag te leggen. Het was nog niet eens van de pers, geloof ik. Voor zover ik weet, heeft nog geen andere gemeente kans gezien om het dit jaar te brengen. Wel weet ik dat er organisaties zijn, die er het volgend jaar bij de herdenking van de bevrijding mee komen. De muziek, die Cor Lemaire voor dit spel gecomponeerd heeft, is al even merkwaardig als het stuk zelf. Er zitten bizarre effecten in, die de opvoering niet weinig zullen steunen. Veenstra heeft een heel interes sante gooi gedaan met dit spel. Het is namelijk sterk symbolisch en beweegt zich om de nationale figuren Jan Klaassen, Katrijn, Tijl Uilenspiegel, en Jan Salie. Ze hebben als symbolen van onze nationale deugden, drie sleutels gekregen, die zij zorgvuldig moeten bewaren en op de juiste tijd gebruiken. Maar als het doek opgaat zijn de sleutels al zoek geraakt en Uilen spiegel heeft ze in serie nagemaakt. Die staat hij te verkwanselen aan groepen in nationale klederdrach ten, die menen met deze imitaties veilig te zijn. Maar een verslaggever beweegt zich tussen de mensen en Een fraaie borduurlap, die de herinnering aan oorlog en bezetting levendig houdt. Regisseur André van den Heuvel en de heer M. A. A. de Jonge nemen samen de mogelijkheden op het Plantage-podium onder de loep. vraagt voortdurend waar de echte sleutels gebleven zijn. Een wonderlijke episode is dan het optreden van een twaalftal mon teurs, die in overall de gedachte uit beelden, dat er geen ambachtelijke smeden meer te vinden zijn maar de hele produktie machinaal gaat. Balletmatig verloopt dit optreden via dansen met meisjes van plezier, boosheid van de fabrieksdirekteur over het staken van de monteurs tot aan het verdrijven van de burgers. De tweede akte, die organisch aan de eerste verbonden is, brengt de vier nationale figuren voor het gerecht, waar ten slotte blijkt dat ze hun echte sleutels hebben terug gevonden, maar tevens komt vast te staan dat ze er wel slordig mee zijn omgesprongen. Daarom moeten ze jaarlijks eenmaal de bevrijding vieren om hun besef van de waarde der vrijheid te tonen. Want zo nodig moet op hen gerekend kunnen wor den." André van den Heuvel vindt dit stuk kennelijk een interessante op gave voor een regisseur. Met duide lijk genoegen vertelt hij van de decoratieve kanten, die er aan zitten. „Het geheel moet gebracht worden in een duidelijk ritme, dat er als muziek moet uitkomen," zegt hij pittig. Phyllis Lightstone verzorgt de balletmatige gedeelten. En allerlei requisieten zijn gemaakt door leer lingen van de Technische School. „En", merkt hij ten slotte nog op, „ik vind het bijzonder prettig aan deze Schiedamse onderneming mee te werken. Er is goed spelersmateri aal uit diverse toneelgroeperingen. En dan kan zo'n gezamenlijke op voering van veel belang worden, omdat daarmee het amateurtoneel een duw in de goede richting krijgt."

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 13