&üetnaa£ ^luemmen Levend verleden 38 Een statige sfeer ademde het fraaie zwembad aan de West-Frankelandsedijk. 1888: f 1.400; 1909: f7.500; 1954: f 1.650.000. Er is in de laatste zeven tig jaren nog al iets veranderd in de gemeentelijke belangstelling voor de zwemsport, vindt u ook niet? In de tweede helft van de vorige eeuw was de Buitenhaven, ter plaat se van de huidige Koemarktbrug, de aangewezen plaats waar men op warme zomerdagen een verfrissen de duik mocht nemen. Na ja, ver frissend. In ieder geval, de Raad van 1888 vond het er toch niet zo héél fris meer, weshalve hij besloot tot aanleg van een zwembad in het Spuikanaal, van maar liefst 38x14 meter. Dat geval moest f 1.650 gaan kosten, als men tenminste een hou ten beschieting wilde hebben. Het kon ook voor f 1.400, maar dan kreeg men een beschieting van riet matten en die zouden, had de archi tect gezegd, op den duur nog al wat aan onderhoud gaan vragen. Maar de Raad dacht waarschijnlijk: Wie dan leeft (de volgende Raad), die dan zorgt, en het werden dus riet matten. Kijkt u maar op de foto. U ziet daar dan tevens aan iedere kant zes badhokjes, maar die waren niet bij de prijs inbegrepen; u kunt voor f 1.400 ook niet alles hebben; nee, die kwamen er voor f 500 pas in 1896, het jaar waarin ook de dames tot de beoefening van de edele zwemsport werden toegelaten, uiteraard op speciaal voor haar gereserveerde uren. Dat damesbad bracht overigens nog meer deining teweeg in de Raad dan in het water, want hoe moest dat nou met het toezicht? Het reglement sprak van een „ambtenaar, belast met het toe zicht op de zwemplaats", maar dat vonden enkele raadsleden toch wel een beetje gênant. Welnu, de ge choqueerde heren kregen, zij het pas na enkele jaren, hun zin: er werd een badjuffrouw aangesteld. In 1909 werd het badje wegens bouwvalligheid en onbruikbaarheid afgedankt en besloot de Raad tot aanleg van de voor die tijd en voor onze stad werkelijk bijzonder fraaie zwemgelegenheid aan de Westfran- kelandse dijk, met een bassin van 3000 m2, bijna zes maal groter dus dan de inrichting in de Spuihaven. leder die dit bad nog in zijn goede jaren heeft gekend, en dat zijn er zeer velen in het huidige Schiedam, zal het zich met genoegen herinne ren: een wateroppervlakte van 50 x 60 meter, brede tegelpaden langs de badhokjes die aan drie zijden over de volle lengte waren opgesteld, een grasstrook en een zandstrook van duinzand en, niet te vergeten, het prachtige geboomte, dat toch wel

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 18