Voormalige Stijlvolle feestviering-bij het gouden regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina in 1948. De Vereniging Nationale Feest- en Gedenkdagen beleeft in deze dagen weer haar spitsuren. Er is onder leiding van haar voorzitter, de heer L. Kamp, naarstig geplanned en geploeterd aan allerlei zaken,dieop het uitgebreide menu van Koninginne dag en Bevrijdingsherdenking zijn geplaatst. Een compleet boekwerkje is het programma geworden waarover elders in dit nummer het een en ander vermeld wordt. Waarschijnlijk is er zelden of nooit zulk een acti viteit van deze Sectie uit de Schiedamse Gemeen schap gevraagd als nu. Het is immers vroeger zo eenvoudig begonnen. Het was in 1906 dat de burge rij de organisatie oprichtte omdat de Schutterij, die het nodige leven in de brouwerij der Konin ginnedagen placht te brengen, opgeheven was. De taak van de kersverse Oranje-vereniging, die op Koninginnedag 1907 voor het eerst met een pro gramma voor het voetlicht trad, was in hoofdzaak beperkt tot het opluisteren van de verjaardagen der vorstin en dat gebeurde dan nog in een sfeer, die nu wel duidelijk tot het verleden behoort. Zeker, vanouds hoort bij Koninginnedag het vuur werk,dat nu, zij het tegen ongeveer het tienvoudige van de kosten uit de eerste jaren kan worden af gestoken. Maar overigens zag het programma vooral van de kinder- en volksspelen er nogal anders en simpe ler uit dan tegenwoordig. Het sprietlopen, koek- Volksvermaak, zoals dat vroeger op nationale feestdagen werd geboden -•

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 20