Verenigin Nationale n Oranje-vereniging 41 Tijdens de nationale feesten van 1948 werd onder aus piciën van de Vereniging NationaleFeest- en Gedenk dagen deze gedenksteen in het stadhuis onthuld door een dochter van burge meester Mr. j. W. Peek. happen, tonnetje-steken, blaasslaan, het is allemaal uit de oude doos, die we hoogstens nog eens open doen om er min of meer weemoedige herinneringen uit te halen. En de 3-km-zwemwedstrijd door de Schiedamse havens die geleidelijk was uitgegroeid tot een klassiek nationaal evenement, is bezweken aan de veront reiniging van het water, die gevaren voor de gezond heid meebracht. De grote avondfeesten op het terrein aan de Willem de Zwijgerlaan leven nog in veler her innering. Er waren cabarets of tableaux vivants voor de 3000 of meer leden van de Oranje-vereniging, waar van bijna niemand bij de viering verstek liet gaan. Dat alles vond telkens plaats aan het eind van de maand augustus als ook de temperatuur het nodige bijdroeg aan het welslagen der feestelijkheden in de open lucht. Hoogtepunten uit het verleden van de Oranje-ver eniging waren het bezoek van de Koninklijke familie aan Schiedam in 1925, toen er op buitengewone wijze feest gevierd is, het honderdjarig jubileum van de nationale onafhankelijkheid in 1913 en niet te vergeten de feesten bij de kroning van Koningin Juli ana, die niet minder dan een week geduurd hebben. Na de oorlog heeft de voormalige Oranje-vereni ging haar tegenwoordige naam en een uitgebreider taak gekregen. Behalve Koninginnedag vallen Dodenherdenking en de bevrijdingsviering jaarlijks te organiseren en dat betekent een zware last voor het bestuur en de verschillende subcommissies. Maar wie het gereed gekomen programma beziet zal er zich van overtuigd houden, dat ook deze keer iets goeds uit de bus komt.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 21