^Oanuit cjeno Levend verleden Hebt u last van hoogtevrees? Goed dan maar dat u niet mee bent gegaan met onze fotograaf toen hij langs meelbestoven ladders, af en toe zich bukkend onder wentelende molenraderen door, de tocht onder nam naar het topje van de Noord. Er stond een pittige bries, daarboven op dat platform waarop vroeger de kap draaide; en onder je voeten trilde het molen lichaam door het geweld van het machtige rader werk daarbinnen. Grote wolken meelstof stoven door het geopende dakluik naar buiten, want een molen trekt als een schoorsteen. Vroeger gaf een gammele balustrade je daarboven nog een illusie van veilig heid, maar dat wankele geval is nu gesloopt. Nee, op je gemak sta je er bepaald niet, maar geen ander punt in onze stad biedt zo'n verrukkelijk uitzicht op het oude en het nieuwe Schiedam tegelijk. En dat doet je dan maar alle hoogtevrees en daarmee ge paard gaande aanvallen op je evenwichtsorgaan trot seren. De fotograaf doet zijn werk, onverstoorbaar, maar liefst niet al te dicht bij de dreigende rand, want daaroverheen ligt, dertig meter in de diepte, het water van de Noordvest. Drie jaar geleden stond hij hier ook. Maar wat een verschil van uitzicht. Heel de oude wand van de Noordvestsingel met daarachter de Konijnenbuurt is inmiddels verdwenen en heeft plaats gemaakt voor enkele blokken riante flatwoningen. Daarachter ligt de nieuwe Schiedamse Cartonnagefabriek en de achtergrond van oost naar west wordt ingenomen door de nieuwe stadswijk in het vroegere polder gebied van Nieuwland, met als markante hoogte punten de flat Spieringshoek (precies in het midden) en de Koningin Wilhelmina- en de Vijf Sluizenflat, links van de molen De Vrijheid. De hoge gebouwen midden tussen de Vrijheid en flat Spieringshoek zijn de flats in Vlaardingen-Oost, terwijl achter De Vrij heid duidelijk zichtbaar zijn de flatgebouwen Konin gin Emma en Nieuwland voor bejaarden. De eerst genoemde flatwoningen, op de voorgrond, flankeren met hun korte zijde de Parkweg, zoals u op de andere

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 14