Verontreinig onze stad niet Allen paraat: papier van de straat 55 Vanouds gaat van ons land een roep van zindelijkheid uit. Het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat menige buitenlandse bezoeker min of meer pijnlijk gedesillusioneerd onze straten bewandelt. Want mag de Nederlandse huisvrouw ondanks misère van woning nood en gebrek aan hulp, nog met ere zeer „schoon" genoemd worden, verontreiniging van onze straten, plantsoenen en parken is zo langzamerhand tot een nationale schande geworden. Wat voor het gehele land geldt, moet helaas ook van onze goede stad worden gezegd. Er zijn in dit opzicht erger voorbeelden, maar ook in Schiedam wordt het stads- en straatbeeld zodanig door allerlei nonchalant weggeworpen afval ontsierd, dat van een probleem gesproken moet worden. Waar zin voor orde en netheid in onze tijd niet zelden ontaarden in over-ordening en irritant perfectionisme, manifesteert zich in onze handel en wandel op de openbare weg merkwaardig genoeg een pijnlijk gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel. Het is daarom een gelukkige coïncidentie, dat zowel van de zijde vandeGemeentereinigings- dienst en Openbare Werken als van de Schiedamse Gemeen schap het initiatief genomen is om tot verbetering van deze beschamende toestand te komen. Teneinde hier een deskundig ge luid te doen horen hebben wij ons gewend tot diegenen die het nauwst betrokken zijn bij ons stedeschoon en de reinheid in onze stad: de Directeur van Openbare Werken, de heer S. Moesker, en de Directeur van de Gemeentelijke Reinigings dienst, de heer E. T. Kraan. Beiden zijn van oordeel, dat de papierravage het ergste euvel is. De wind jaagt al dit papierafval dikwijls in parken en plantsoenen, trottoirs zijn soms overdekt met papier. Op elke vierkante meter zou een papierprikker in actie moeten zijn om dit kwaad te bezweren, hetgeen uiteraard een onmogelijke opgave is. Met 60 man personeel in de buitendienst doet de Reini gingsdienst wat redelijkerwijs van hem verwacht kan worden maar het publiek heeft hier natuurlijk een eigen verantwoor delijkheid, die niet dwingend kan worden opgelegd, maar primair een kwestie van beschaving en opvoeding is! Te gemakkelijk wordt allerlei afval op straat weggeworpen alsof men denkt: daar is de Reinigings dienst wel goed voor. (Vervolg zie pag. 56). Orde en wanorde op één trottoir.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 7