in het museum Kijk eens op ons omslag: Daar staat de Are de Triomphe in Parijs. Imposante herinnering aan de veld slagen van Napoleon. Daarvóór de Garde Républicaine te paard, ge trokken sabels, fonkelende helmen in de zon. En daar staan dan weer de mensen bij om te kijken naar de plechtigheid. En daar is ook een kindje, ze houdt de hand vast van de „bonne", en de bonne kijkt een andere kant uit en het kind kijkt een andere kant uit, in een eigen droompje verloren. Er staan op deze foto van de 22- jarige Amsterdamse fotograaf Joan van der Keuken twee werelden. De wereld van de flinke grote mensen met hun helmen en hun sabels en de wereld van het kind. Dat is het thema eigenlijk van de hele zomertentoonstelling, die de Schiedamse Gemeenschap op 22 juli a.r. in het Stedelijk Museum ontsluit. Twee werelden bij elkaar, in elkaar en toch ergens heel ver van elkaar af. De wereld van de woest geworden grote mensen sleepte 15.000 joodse kinderen naar het Ghetto There- sienstadt in Bohemen. Van die 15.000 keerden er slechts 100 naar de vrijheid terug. De anderen stier ven. Het was een heel aardig stadje, Theresienstadt, voördat de oorlog begon. Het was een boze herinne ring toen de oorlog voorbij was. In de wereld van het kamp zocht het kind zijn eigen wereld en wij weten, dat dit meer is dan mooie woorden. Dat het wérkelijk zo is. Want de kinderen van Theresienstadt teken den en schilderden in het geheim op kleine velletjes papier. Toen de nazi's aan het eind van de oorlog documenten verbrandden om de sporen van hun misdaden uit te wissen, lieten ze die kindertekenin gen maar liggen. Wat geven we om de tekening van een kind? 4.000 zijn er teruggevori-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 12