81 plechtige aula onder het speelse Rococo-orgel. De stijl van zijn kin derfoto's herinnert sterk aan het verleden en daarom ontmoeten zijn foto's daar kinderfoto's van toen, kinderfoto's uit de tijd van „kijk eens naar het vogeltje" tot de meest antieke, volgens het systeem Da- guerre op een metalen plaat vast gelegd. En daar komt dan weeroud speelgoed bij, een nieuwe keuze uit de onvergelijkelijke verzamelingen van het Openluchtmuseum en van Mr. C. F. van Veen. Het wordt in de aula en in de linkervleugel een verrukkelijk kijk spel, met behalve kinderspeelgoed ook kinderboekjes. Af en toe zullen er zachte muziekjes klinken, zodat u ten slotte niet meer zult weten waar u bent.zodat u van de ene wereld zo in de andere verdwaalt. De tentoonstelling van Joan van der Keuken, het speelgoed, de oude kin derboekjes, kortom de benedenver dieping blijft geopend tot en met 18 september, de kindertekeningen uit Theresienstadt tot en met 28 au gustus. U komt natuurlijk ook. PIERRE JANSSEN. den en een keuze daaruit is thans te zien op onze zomertentoonstel- ling. Eén van de kindjes schreef in een gedichtje: een vlinder heb ik hier niet gezien. Dat is de titel, die aan onze ten toonstelling gegeven is. Wat teken den de kinderen? Zij tekenden het verschrikkelijk bestaan in het kamp. Maar zij tekenden ook de onbereik bare dingen van de vrijheid, de die ren, de bloemen, kinderen in par ken, winkel-etalages, echte huizen met een echt bad. De Schiedamse Gemeenschap en het museum achten het een voor recht deze even aangrijpende als unieke nalatenschap in het 15e her denkingsjaar van de bevrijding te kunnen tonen. Dit is niet zomaar een tentoonstelling. Dit is een ge tuigenis van de tijd, waarin wij leven. Joan van der Keuken toont in de benedenzaal de wereldstad Parijs, in kleinere maar ook in heel grote foto's. Hij toont het vreemde, ver bazingwekkende van deze stad; de eenzaamheid, de onverwachte vro lijkheid. Van der Keuken werd voor al beroemd door zijn boekjes over jongeren „Wij zijn 17" en „Achter glas". Een keuze daaruit, aangevuld met nog nooit eerder getoonde kin derfoto's zal de aula sieren, de oude De foto's bij dit artikel zijn foto's uit onze zomerten- j toonstelling „Twee werelden" van Joan van der Keuken. J

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 13