VJ r Enige tochten wil ik hier voor u uitstippelen. Men gaat langs de Schie tot het rolbruggetje, gaat dan langs de Polderweg. Hier staan mooie boerderijen, zowel langs de weg als aan de overzijde van de vaart. Vooral de polder aan uw rechterhand is bijzonder interessant door zijn grote diepte, ja, het is als 't ware een polder met twee ver diepingen want middenin is de diep te plotseling veel groter. Hier lag vroeger een meer en in de volks mond wordt het nog wel eens „het meer" genoemd. Vervolgens neemt ge uw route over de Kerklaan, via Joppelaan, naar de Kerkweg en zo tot de viersprong in het oude Kethel en over Bijdorp terug naar Schie dam. Dit is slechts een kort uitstapje, maar men kan ook van het rolbrug getje af het jaagpad langs de Schie kiezen. Dan gaat men langs het „Hof van Cyrene", het veerhuisje en verder naar de Kandelaar. Men heeft dan aan de linkerhand de reeds beschreven polder en aan de rechterhand de korenmolen en ver derop het landgoed „de Tempel" met z'n bomenpracht. Bij de Kan delaar is een aardig zitje waar men zich kan verfrissen. In een van de gevels is een tegel te zien waarop een kandelaar staat afgebeeld. Men kan zich hier per roeiboot laten overzetten. Men vervolgt de tocht naar de Zweth en gaat in de richting van het gemaal en passeert rijksweg 13. Bij het gemaal slaat men linksaf in de richting van de Oude Lede, waar bij men nog een molen ziet staan, de laatste van een gang van 4 molens. Langs het water van de Oude Lede gaat men dan tot even voor de spoorlijn van Berkel waar men links afslaat en zo op Pijnacker aan ste vent. Bij Pijnacker gaat men recht door naar Nootdorp, waar een prachtige molen staat. In Nootdorp is een heel oude herberg dicht onder het geboomte verscholen waar een koele dronk u zal verkwikken. Van hieruit gaat men door de polder naar Delft en verder huiswaarts. Dit kan dan op verschillende ma- 82 Ken je land en heb het hef... Het is niet iedereen gegeven grote en kostbare reizen te maken en men heeft om te genieten niet altijd hemelhoge bergen en bruisende watervallen nodig. Het is een opmerkelijk feit dat men doorgaans de mogelijkheden die het nabijgelegen landschap biedt, over het hoofd ziet, geringschat of eenvoudigweg niet kent. In de onmiddellijke nabij heid van Schiedam liggen uitgestrekte polders, doorkruist door talloze wegen, waar het heerlijk is te vertoeven. Men kan hier fiets- en wandel tochten ondernemen waardoor de schoonheid van de uitgestrekte polders met volle teugen te genieten valt. Deze tochten behoeven ook niet altijd veel tijd te kosten en keuze is er in dit areaal meer dan ge denkt.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 14