Wandelingen door ons eigen glorieuze polderland 83 nieren geschieden. Een ander voor beeld: van Vlaardingen volgt men de Holyweg. Dit is een bijzonder mooie weg met variatie. Men pas seert de boerenhofstede „Holy" met z'n prachtig hek uit 1735 met wa penschild. Helaas zal dit sieraad van onze landelijke inventaris gesloopt worden voor de stadsuitbreiding van Vlaardingen, dat naar alle kan ten uitdijt. Het polderland strekt zich hier uit in al zijn weidsheid en pracht in talloze kleurschakeringen. De oude boerderij, No. 27, de buur van Holy, zal ook verdwijnen. Een 50-tal jaren geleden was het nog een zuivelinrichting van Ph. v. d. Kooij Az. blijkens enige verbleekte letters op de oude gevel. In al zijn desolaatheid is dit gebouw met stallen nog iets zeer schilderachtigs. Al is hier dan de dreiging van de naderbij komende vernieuwing en stadsuitbreiding, toch blijft er voor lopig nog veel te genieten over. Men gaat hier langs hofsteden met statige oprijlanen en verder ziet men zich, in de ruimere polderpartijen aangekomen, omringd door de machtige silhouetten van Rotter dam, Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis en Delft. Het verkeer is hier, al passeert er wel eens een auto of een brommer, niet zo turbulent dat het als spelbreker kan optreden. Dit landschap doet met zijn wilgen, slo ten en prachtig vee denken aan een schilderij van Gabriël. Vooral bij heldere blauwe lucht is hier het vergezicht overweldigend. Ook te horen is er veel. De vogels zorgen voor het concert. Talloze leeuwe riken kan men hier zien opstijgen. Het verdient aanbeveling de wan deling bij Vlaardingen te beginnen en niet in andere richting. Men heeft dan de zon in de rug en het uitzicht is met het licht mee altijd fraaier dan tegen het licht in. Vervolgens komt men op de Breeweg tot men aan de viersprong „de Kapel" komt. Dit plekje is genoemd naar de boerderij „de Kapel" uit 1875. Wanneer men recht door gaat komt men via de Zouteveenseweg in Schipluiden. Maar ik wil u deze keer niet zover voeren en wij slaan linksaf de Wil- lemsoordseweg in. Men noemde vroeger deze weg platweg Gatweg en nog leeft die naam met een zekere hardnekkigheid onder de bevolking voort. De autoriteiten hebben gemeend er echter een „more fashionable" naam aan te moeten geven. Door dit frêle slin gerende laantje komt men aan de Vlaardingse Vaart. Onmiddellijk aan uw linkerhand treft ge daar „de Reigerhof". Deze prachtige gebou wen met terrassen zijn helaas geslo ten door gebrek aan personeel. Er zijn echter vlakbij nog andere ge zellige zitjes. Op dit punt heeft men een pracht uitzicht over de Vaart en de daarop aansluitende vlieten, t.w. de Trekvliet, de Middelvliet en de Bonervliet. In het midden van deze laatste bevindt zich het be kende Bom-meer dat vele hectaren groot is. Deze vlieten komen uit op Maasland. Laat ons nu teruggaan naar de reeds genoemde viersprong. Wij slaan nu de Oostveenseweg in die vlak bij de Harreweg de naam Veenweg krijgt. Rechtaf langs de Harreweg komen wij in Kethel en de rest is bekend terrein. Men kan ook van de Breeweg de Woudweg inslaan en komt dan ook op de Harreweg terecht. Ik vrees dat ik in het bestek van dit artikel niet alle wandelingen kan aangeven en natuurlijk zijn er van deze routes combinaties te maken in alle richtingen. Er is nog zoveel, zo heel veel. Voor wie van moderne techniek houdt zou ik de volgende trip willen aanbevelen. Men gaat tot Vlaardingen, neemt daar het grote wagenveer naar Pakhuismees- teren en wandelt dan eens langs de enorme raffinaderijen. Het is een overweldigend schouwspel. In Hoog vliet is een aardig pleintje met winkels en cafés, een stadje op zichzelf. Van hieruit hebt ge bus verbindingen met Rotterdam. Ook op het eiland Rozenburg is nog wel het een en ander te beleven al ver dwijnt er veel voor de aanstormen deindustrie. Ik hebgetrachtu in deze regeltjes te overtuigen dat er rond om Schiedam wis en zeker op het gebied van wandel- en fietstochten nog wat te beleven valt en ik hoop hierin geslaagd te zijn» OCTAVE DE CONINCK.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 15