Bij een aantal VOETBALJUBILEA 86 Wij zullen waarschijnlijk niet de enigen zijn aan wie het grote aantal sportjubilea opgevallen is, dat er de laatste tijd in Schiedam werd ge vierd. Van de afgelopen maanden herinneren we ons de jubilea van „Excelsior '20", „Ursus", P.P.S.C., S.V.D.P.W. en D.E.M.O.S. en het is heel goed mogelijk, dat er in dit rijtje nog een of meer verenigingen ontbreken. Er schijnt, zo tussen 1920 en '30, iets in de lucht gezeten te hebben dat de voetbalverenigin gen (toen nog -clubjes) als padde stoelen uit de grond deed schieten. Het zou natuurlijk interessant zijn, de oorzaken van dit verschijn sel te beredeneren, maar daar willen we ons nu niet aan wagen. Veel meer trekt het ons, eens rustig te overdenken, wat er zo in de loop der jaren met deze verenigingen gebeurd is en wat ze voor onze stad betekend hebben. Er is natuurlijk sinds de oprichting enorm veel veranderd. Toen was het al heel wat, als een elftal uni form uitgerust in het veld verscheen en de man die een paar originele voetbalschoenen bezat was een benijdenswaardige figuur. Ook de accommodatie onderging een ware metamorfose. Wie nu de voetbal velden en -kantines bekijkt, heeft werkelijk moeite om zich de hobbel- terreintjes en geïmproviseerde kleedgelegenheden van weleer voor de geest te halen. Op dit gebied is er, vooral de laatste jaren, enorm veel verbeterd. Toch zullen er vele ouderen zijn, die met weemoed terugdenken aan de tijd van zo'n dertig, vijfendertig jaar geleden, de tijd van de grote terrein-, materiaal- en geldmoeilijkheden, toen het kon gebeuren dat men een bal moest gaan lenen bij een bevriende ver eniging, toen men vaak de ene dag niet wist, hoe men de andere dag een elftal in het veld moest brengen, maar toen alle verenigingen ook werkelijke vriendenkringen waren. In die goede, oude tijd heerste de kameraadschap door dik en dun en ieder lid stond dag en nacht klaar voor het welzijn van zijn club. Het is die mentaliteit die we nu vaak node missen. Bij vele sportbeoefe naars zien we dikwijls een zekere ongeïnteresseerdheid voor het wel en wee van hun vereniging; buiten de wedstrijden die ze moeten spelen, leggen ze erg weinig activiteit aan de dag voor al dat werk, dat er steeds weer bij een sportvereniging verzet moet worden. Hier zijn natuurlijk oorzaken voor aan te wijzen: tegenwoordig zijn er zoveel meer vormen van amusement die de mensen trekken, vaak ook vragen studie of gezin alle tijd en toe wijding, maar toch blijft het jam mer dat het op deze wijze steeds dezelfden zijn, die enorm veel werk te verrichten krijgen om „de zaak draaiende te houden". Deze groep mensen heeft buitengewoon veel voor de Schiedamse sport betekend en zij doen dat nog. Namen als Kloos, Kooyman, Bel en Harreman en nog vele meer, zijn onverbrekelijk aan onze stedelijke voetbalsport verbonden en hun verdiensten hier voor kunnen moeilijk overschat worden. Immers, hoeveel duizenden Schiedammers zullen van het be staan en de activiteiten van deze sportverenigingen voordeel gehad hebben. Eerst, in de tijd van crisis en werkloosheid, toen velen in de sport en het verenigingsleven be vrijding konden vinden van hun nooit aflatende zorgen. Later, toen er wel werk was en er meer wel vaart kwam, bracht dit een ander euvel met zich mee: door de steeds toenemende automatisering van vooral de grote bedrijven, bleef er voor de arbeider weinig arbeids vreugde over. Een rijke compen satie hiervoor kon hij altijd weer vinden in de sport. Laten we ook vooral de opvoedende waarden niet onderschatten die de sport, vooral voor de jonge beoefenaars ervan, heeft. Karaktertrekken als team geest, opofferingsgezindheid, zelf beheersing en doorzettingsver mogen worden door de sport beoefening aangekweekt en allen die in de loop der jaren deel uit gemaakt hebben van deze verenigin gen, hebben dit in meerdere of mindere mate ondervonden. Vaak hoort men de mening ver kondigen, dat „de sportverenigin gen hun beste tijd wel gehad heb ben". In een tijd, waarin zoveel vormen van amusement binnen het bereik van zovelen gekomen zijn, zou de sportvereniging overbodig geworden zijn. Afgezien van het feit, dat het steeds stijgend aantal sportbeoefenaars deze bewering af doende tegenspreekt, zijn we van mening dat juist nu, misschien meer dan ooit tevoren, de sport van zeer grote waarde is. Nu film, radio en televisie amusement bieden, dat van de mens niet de geringste in spanning meer eist, is het hoogst noodzakelijk dat de sport deze actieve ontspanning wèl biedt, zeker als men zich realiseert dat de hoeveelheid vrije tijd steeds groter gaat worden. Uiteraard zal men naar altijd weer nieuwe middelen moeten zoeken om de mensen aan de sport en de vereniging te binden. De oude tijden van de vrienden clubjes zijn definitief voorbij en hebben plaatsgemaakt voor het tijd perk van organisatie en efficiency. Symbolisch: de oude, gezellige Dam- laan heeft (voor Hermes D.V.S. en voor heel sportminnend Schiedam), plaats gemaakt voor „Harga". Men kan dit betreuren, natuurlijk, maar tegelijkertijd moet men zich reali seren, dat „Harga" veel meer mogelijkheden biedt, ook het sym bolische „Harga", m.a.w. het nieuwe sport-tijdperk. Zoveel als Schiedam aan het sportleven te danken heeft, zoveel heeft het er ook zeker nog van te verwachten. Als bewijs van dank voor het verleden en van vertrouwen in de toekomst van deze jubilerende verenigingen gaat Schiedam nu de bouw van een sporthal voor bereiden. Het zal velen ontgaan zijn; het was maar een kort be richtje in de krant, maar naar alle waarschijnlijkheid zal deze zo brood-nodige sporthal er nu binnen afzienbare tijd komen. De jubilerende Schiedamse sportwereld had zich, denken wij zo, geen beter geschenk kunnen wensen. v. d. M.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 18