J.J. Schipper: Cirkel is vrijwel gesloten 77 HET PORTRET VAN DE MAAND Verscholen tussen weelderig struikgewas en schaduwrijk ge boomte staat, aan het eind van een dromerig laantje, het hou ten kantoorgebouwtje annex tekenkamer van de gemeente kwekerij. Men kan zich eigenlijk geen beter passende „lijst" denken voor een portret van een man als de heer J. J. Schip per. Niet alleen omdat hij Hoofd van de afdeling Plantsoe nen der gemeente Schiedam is. Méér nog om zijn gehele op de fraaie flora gerichte ge aardheid. Hoewel niemand uit zijn voorgeslccht ooit iets met tuin bouw, laat staan met tuin architectuur, te maken had ging het verlangen van de thans 52-jarige heer Schipper als jon gen reeds uit naar bloemen en planten. Niets in zijn geboorte plaats Zaandijk kon hem daar toe inspireren. Het was een voudig een aanleg, die hij, vanaf de dag dat hij de tuinbouw school te Aalsmeer betrad, con sequent heeft gerealiseerd. Ty perend voor de heer Schipper is wel, dat hij slechts één hobby heeft: zijn vak. In 1946 werd hij Hoofd van de Plantsoenendienst in Schie dam, nadat hij de gemeente Groningen als tuinarchitect had gediend. Samen met de heer G. J. Pannekoek schreef de heer Schipper een thans in zesde druk verschenen twee-delig werk „Ontwerpen, aanleggen en beplanten van tuinen": bo vendien doceert hij hogere tuin architectuur aan de sedert 1940 gevestigde Hogere Tuinbouw school te Boskoop. Zijn liefde voor het plantenrijk manifes teert zich overigens wel duide lijk door de in het Prinses Bea- trixpark aangelegde Heemtuin, waar op ongeveer 1 hectare grond in het zuidelijk gedeelte vrijwel de gehele inheemse „wilde" flora is bijeengebracht. „Aan wat in de vrije natuur, in onze veengebieden groeit wordt te weinig aandacht be steed", aldus de heer Schipper, „over enige tijd hopen wij in onze heemtuin een overzicht van al die planten en bloemen te kunnen bieden". Gevraagd naar zijn plannen, vertelde de heer Schipper op de hem eigen bescheiden wijze, dat de laatste tien jaren Schiedam verfraaid is met een groengor- del van ongeveer 200 hectare. De cirkel is nu vrijwel gesloten en men kan dus spreken van een adempauze in de groen voorziening der gemeente. De stadsuitbreiding, o.m. de Maas boulevard, de S.S.N.-flats, de Plaatflats enz., vordert natuur lijk steeds de nodige „aankle ding". Bepaalde grotere, maar nog niet urgente werken wor den nog achter de hand gehou den, mede met het oog op werk verschaffing bij onverhoopt op tredende werkloosheid. Begonnen wij met op te mer ken, hoezeer de heer Schipper zich thuis voelt in zijn huidige omgeving, hij zal er evenwel niet lang meer verblijven. Op de plaats waar thans de ge meentelijke flora wordt ge kweekt zullen in de toekomst zieken worden verpleegd. De gemeente-kwekerij verhuist dan naar de Oudedijk, maar ongetwijfeld zal de toewijding en de creativiteit van de heer Schipper ook in een nieuwe om geving, de Schiedamse flora verder op doen bloeien.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 9