hielden vakantie in Schiedam Schiedam zal herinneren. Vluchtelingen - kinderen 106 Zesentwintig kinderen van vluchtelingen in Duitsland hebbeneenheerlijkevakantie gehad bij Schiedamse pleegouders. Ze waren hier beland in het kader van een landelijke actie van het Christelijk Jongeren Ver bond, dat via samenwerking met zijn Duitse zuster organisatie in totaal 1000 vluchtelingen-kinderen ge legenheid heeft kunnen geven hun dikwijls zo kleurloos bestaan achter onze Oostergrenzen af te wisselen met een zestal vakantieweken in Nederland. De verschil lende afdelingen van de C.J.V. hadden daartoe kandi daat-pleegouders gevraagd, die bereid waren voor anderhalve maand een vluchtelingen-kind in hun gezin op te nemen. En zo konden de ongeveer 1000 kinderen van Tsjechen, Letten, Roemenen en Polen in ons land een gastvrij onthaal vinden. Veel van deze kinderen leven in de vluchtelingen kampen o.a. te Ulm, Cüttersloh, Lübeck, Landshüt, Osnabrück en München. Na het Wereldvluchtelingen- jaar is het bepaald niet meer nodig een schildering te geven van het uitzichtloze bestaan, dat de dikwijls invalide, zieke en verzwakte vluchtelingen in deze gedwongen gemeenschappen maar al te lang moeten leiden. Nederland heeft door zijn bijdrage aan de leniging van deze nood metterdaad bewezen begrip te hebben voor de situatie der kampvluchtelingen. TERUG IN HET ONGEWISSE Het was bepaald niet mis wat som mige vluchtelingen-kinderen van hun vakantie mochten meenemen. Dit meisje weegt nog nauwelijks op tegen het cadeau, dat haar nog lang aan Maar met deze kinder-vakantie-aktie is het bewijs geleverd, dat Nederland niet enkel de stoffelijke noden van de vluchtelingen weet te verstaan. In verschillende gevallen bleek ook aan Schiedamse pleegouders, dat het niet ging om een onderkomen, slecht gevoed en gekleed kind. Want de jeugdige buitenlandse gasten kwamen lang niet allemaal uit kampen. Er waren ver scheidene kinderen bij, waarvan de ouders een be scheiden welstand hebben bereikt, kinderen, die er aanvankelijk lang niet zo meelijwekkend uitzagen als de pleegouders zich hadden voorgesteld. Maar dan bleek toch al gauw, dat er redenen te over waren om ook deze kinderen alle hartelijkheid en een wel verzorgde vakantie te gunnen. In het kielzog van de oorlog valt niet alleen stoffe lijke nood te ontdekken; de geestelijke nood van men sen die losgeslagen zijn uit hun vertrouwde omgeving is dikwijls ontstellend groot en zelfs bij een zekere materiële welstand worden kinderen daarvan dikwijls het slachtoffer. En het pleit voor de Schiedamse pleeg ouders, dat ze ook die situatie hebben weten te be grijpen en hun medeleven niet hebben beperkt tot de gevallen van versleten kleertjes en onderkomen, kleurloze gezichtjes. De leeftijd van de kinderen lag tussen de 7 en 16 jaar. Ze zijn in hun Schiedamse vakantietijd niet alleen gastvrij in de pleeggezinnen ontvangen, ook tal van anderen zijn in de weer geweest om hun een pret tige vakantie te bezorgen. De Spido heeft alle kinderen een gratis rondvaart aangeboden, waarbij elk kind ook een pleegouder mocht meebrengen. Diergaarde Blij-Dorp in Rotterdam gaf reductie op de entree prijzen en onze eigen Schiedamse Gemeenschap liet de kinderen gratis deelnemen aan de kinder-evene- menten van het vakantiefeest, iets waarvan de kin deren dankbaar gebruik hebben gemaakt. Verder is er voor alle kinderen en de pleegouders nog een con tactavond geweest, waarop goochelaars, pantomime kunstenaars en tekenfilmpjes alle taalbarrières wisten te doorbreken. Op vrijdag 26 augustus zijn de kinderen weer naar hun woonplaatsen in Duitsland vertrokken. De mees ten waren zwaar bepakt en gezakt, want zelfs buren en kennissen van de pleegouders hebben er in de meeste gevallen toe bijgedragen, dat de kinderen nog het een en ander mee naar huis konden nemen. In veel gevallen zijn intussen echte contacten ontstaan tussen ouders en pleegouders van de kinderen en vele pleegouders hebben gevraagd om volgend jaar weer hetzelfde kind in hun gezin te mogen krijgen. Verder wordt misschien binnenkort nog een pakjes-aktie ge organiseerd ten behoeve van deze vluchtelingen kinderen. van R.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 14