DE JEUGDSOCIËTEIT H. van der MEER verontrustend of verheugend verschijnsel 129 Een avond in zaal Musis Sacrum". De Schiedamse jeugdsociëteit „Scopulus" geeft een feestavond, er wordt gezegd vanwege het tweejarig bestaan van de sociëteit, maar dat ge looft eigenlijk niemand. Er wordt gewoon feestgevierd omwille van het feestvieren en de en kele honderden jongens en meisjes die aanwezig zijn, doen dit dan ook met volle teugen. Er wordt gedanst op alle mogelijke manieren tussen uitgelaten en innig. Er wordt geswingd en er wordt gevrijd en iedereen is hier met het onwankelbare voornemen zich alleen maar zoveel moge lijk te amuseren. Deze en dergelijke bijeenkomsten worden de laatste jaren in bijna alle weekends georganiseerd door de verschillende jeugd- sociëteiten van onze stad. Wat moeten we van dit verschijnsel denken? Is de oppervlakkigheid van dit amusement niet verontrustend? Of valt het allemaal wel mee en kunnen we ons zelfs over deze activiteiten verheugen? Op de eerste plaats geloven we, dat het verschijnsel van deze jeugd verenigingen want het woord 'sociëteit' is maar een slag in de lucht niet van vandaag of gisteren is. Reeds lang gebeurde het, dat een aantal jongelui de koppen bij elkaar stak en een clubje, vereniging of wat dan ook stichtte, louter en alleen met het doel zich te amuseren. We kennen uit het verleden de zangverenigingen, de dans- en sport clubs, waar half Schiedam zijn ontspanning en zijn levenspartner vond en er is niemand, die aan dat verleden ook maar een kwaad woord zal wijden. Wij achten het zelfs prijzenswaardig, dat er jongelui zijn, die in onze tijd van voorschriften en voorkauwen de zin en de ruimte vinden om eigen initiatieven te ontplooien. Want dat is het voornaamste wel voor deze mensen: zelf iets op touw zetten, zelf bepaalde evenementen organiseren en zelf boeiende attracties bedenken. Zij nemen er geen genoegen mee, lid te worden van een vereniging waar alles voor hen gedaan wordt, waar ze zelf niet hoeven te denken; ze willen zelf de plannen maken en uitwerken. Natuurlijk worden daarbij fouten gemaakt, soms zelfs grove fouten, maar dat is, dunkt ons, niet zo catastrofaal. Ten slotte kan ieder van zijn eigen fouten leren en dus zeker deze jongelui. En er komt ook prima werk uit hun handen. Daarbij valt vooral de veelzijdigheid van hun acti viteiten op. Door de jeugdsociëteiten van Schiedam worden evenementen georganiseerd op amusementsgebied, maar ook op cultureel terrein. We denken hier aan concerten van jazz en klassieke muziek, lezingen door kunstenaars en het optreden van uit de leden gevormde cabaret groepjes. Uiteraard voert het amusement bij al deze activiteiten de boventoon, maar zelfs dat is meer dan alleen maar het organiseren van dansavonden. Steeds weer probeert men van iedere avond iets speciaals te maken, door er allerlei attracties aan te verbinden of door het dansen af te wisselen met evenementen van culturele aard. Dit kan wel eens tot tegenstellingen leiden, die de buitenstaander bijzonder vreemd aandoen. Zo kon het bijvoorbeeld bij de Instuif „R.K. Jong Schiedam" voorkomen, dat een gezelschap van ruim honderd jongelui ademloos gespannen luisterde naar een klassiek grammofoonplaten-concert en zich nog geen tien minuten later met overgave op de dansvloer in- en ont spande. Dit kan bij de jeugdsociëteiten allemaal en wij geloven, dat we ons daar alleen maar over moeten verheugen. Het is een alleszins gezond standpunt, dat ernst en plezier vlak naast elkaar kunnen liggen en de jeugdsociëteiten hebben dat heel goed begrepen. (Vervolg op pag. 131) HAAAAAALEÜ Als er drie keer op de doffe gong geslagen is, wijkt langzaam het doek. In de zaal wordt het stil Het stuk gaat beginnen De deur die niet naar binnen open wil, omdat ie alleen maar naar buiten kan, doet de coulissen wankelen Struike lend schrijdt de huisknecht het toneel op. We zitten er meteen middenin in de schmink, in de tekst, in de zenuwen De eerste vijf minuten wil zo'n stuk nooit De spelers moeten eerst warm lopen eerst van hun zinnetjes-opzeggen loskomen Ze zijn als zwemmers die even tijd nodig hebben om aan het water te wennen en dan opeens plonsen ze derin voelt de zaal dat het lukt De spanning van de planken slaat over naar het publiek Er is contact Kijk, dat is nu het verrukkelijke van ama teur-toneel je moet mééspelen of je wilt of niet Je kunt er geen afstand van nemen Je kunt er je niet aan onttrekken Goed of slecht: de toe schouwer levert zijn deel. Na een geslaagde uitvoering is het publiek tevreden over zichzelf Bij een mislukking hebben ze het land aan zichzelf. Soms betrap je jezelf op de neiging de planken op te rennen en helemaal echt mee te doen Ik geloof niet dat beroeps toneel diezelfde sensatie kan geven. Bij beroepstoneel zit je niet zo in zorg: die luitjes klaren het wel Dan let je meer op het stuk dan op het spel. Het spel is immers altijd goed! En wat bij amateurs zo knus is, wat het zo bijzonder charmant maakt, is dat je de spelers kent van thuis, van uit de straat, van op kantoor Je herinnert je ze uit vroegere stukken „Wat doet die Koos het weer lekker van avond!" en „Ha, daar is Piet, ken je lache Je weet, dikwijls uit eigen ervaring, hoe ontzettend moeilijk het blijft Dat zie je er bij 'beroeps' nooit vanaf die staan voor niks, die kunnen alles. Ama teurs staan zo echt „aan hun rol te tillen" soms ze vechten ermee. Amateur-toneel is daarom zo helemaal een „gemeenschapscultuur" Het hoort daarom zo helemaal thuis in de Schiedamse Gemeenschap. Fijn dat we dit jaar weer een toneelwed strijd hebben. Er doen zes groepen mee. U moet vast méé komen kijken. Zaaaakke Sebastiaan TONEELWEDSTRIJD Aan de S.G.-toneelwedstrijd doen ko mend seizoen een zestal verenigingen mee. Het zijn in volgorde van optreden: Geron, Tot steun in den strijd, Utile Dulci, Brede- rode, Schiedams Toneel en Othello. GEMEENSCHAPSZIN „Haal ze er eens uit", is het motto van het Comité Auto en Boottochtjes (C.A.B.). Een aantal Schiedamse autobezitters heeft op 8 september dit motto van naasten liefde weer in praktijk gebracht. Ongeveer 75 lichamelijk gebrekkige stadgenoten werden in een lange stoet auto's een dag mee uit genomen. Over rustige wegen, door het hart van Zuid-Holland, koerste men naar Heemstede, waar in een feeste- (Vervolg op pag. 131)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 13