Veel variatie 153 Jenever „verouderd" Onder dat hoofdje voedings- en genotmiddelen gaat natuurlijk de drankindustrie schuil. In die tak van bedrijf alleen werken 1000 mannen en 100 vrouwen. Daarmee is de drankindustrie de derde industrie in grootte in Schiedam. Toch is het wel een echt Schiedams bedrijf. Er werken vrijwel geen mensen van buiten de stad. Pendelaars trekt de drankindustrie zeker niet aan. Het is trouwens helemaal een buiten beentje, die drankindustrie. De bedrijven zijn vaak erg klein en het per soneel is oud, naar verhouding veel ouder dan de gemiddelde leeftijd in de andere Schiedamse industrieën. Daar maakt de drankindustrie zich wel eens zorgen over. Hoe moet het gaan, als over een jaar of tien alle huidige personeelsleden aan hun pensioen toe zijn? Aardewerkindustrie in Schiedam moet vertaald worden in glasindustrie. Echt aardewerk wordt hier niet zoveel gemaakt. Gebruiksglas des te meer. De Verenigde Glasfabrieken geven het merendeel van de mensen, die in deze tak van bedrijf werken, een boterham. Ook hier: vrijwel geen pendelaars. Het personeel van de glasfabriek bestaat voor het grootste deel uit pure Schiedammers. Dat is, zo zeggen de deskundigen, doordat het een typisch Schiedams bedrijf is, opgekomen lang geleden als toeleveringsbedrijf voor de drankindustrie en geheel Schiedams gebleven. Over al die andere soorten van industrie valt niet zoveel te vertellen. Er werken Schiedammers en mensen van buiten de stad, er zijn nieuwe bedrijven bij en heel oude. Ze vormen alle tezamen de arbeidsmarkt van Schiedam, een levendige markt, met een zeer gevarieerd aanbod en een even gevarieerde vraag. Een markt, die duidelijk bewijst, dat Schiedam niet is de stad van de drank, maar de stad van de scheeps bouw, een stad waar meer mensen werken in de bouwvakken dan in de drankindustrie en waar aan de andere kant nog zo'n menigte van andere bedrijven gevonden worden, dat Schiedam toch niet een Birmingham aan de Schie is geworden, een eenzijdige stad met een eenzijdige bevol king. Maar van dat laatste behoefde het bewijs werkelijk niet geleverd te worden. We vormen allen met elkaar een heel gevarieerde Schie damse gemeenschap. J. K. BUISMAN M. C. M. DE GROOT Sociaal en cultureel pionier 28 september 1860 - 21 maart 1935 Achtentwintig september was het precies 100 jaar geleden, dat M. C. M. de Groot geboren werd. Honderd jaar na de ge boorte te worden herdacht is alleen weg gelegd voor de zeer groten onder ons. Dat wij in dit verband de naam M. C. M. de Groot noemen is volkomen gerechtvaar digd en vrij van elke holle frase of formele verplichting. Want hij was een van de groten! Hoe groot, dat wordt men zich pas bewust bij een grondige kennisname van de gebeur tenissen en de daden die zijn leven hebben beheerst. De Groot was een gefortuneerd man, maar daarnaast bezat hij de zeldzame eigenschap zich slechts te zien als „rent meester" van zijn bezit. De vele, vaak grote schenkingen zijn daarvan het bewijs. Slechts enkele ervan zijn, buiten zijn wil, bekend geworden. Dat weinige is echter al meer dan voldoende. De cultuur lag hem na aan het hart. Zo stichtte hij in 1896 het Volkshuis in een poging het apathische culturele leven in Schiedam tot ontwikkeling te brengen. Toen in 1917 dit Volkshuis zijn taak vol bracht had, schonk hij het pand aan de gemeente ter vestiging van een openbare leeszaal en bibliotheek. De bekende, uit idealistische overwegin gen gestichte, Wereldbibliotheek heeft in financieel opzicht ook veel aan onze grote stadgenoot te danken gehad. Daarnaast was hij oprichter of begunstiger van een reeks sociale instellingen, zoals de Schie damse Gezondheidskolonie in Voorthuizen, de Centrale Vereniging voor Gezond heidskolonies in Ede en de vereniging Armenzorg. De coöperatieve gedachte was hij zeer genegen. Dat bewijzen de coöperatie Door Eendracht Sterk en de coöperatieve druk kerij De Eendracht nog steeds. Als ge meenteraadslid wist hij onophoudelijk de knusse, conservatieve muren te doen schudden door zijn progressief geluid. Aan zijn voorstel is het te danken, dat Schiedam als eerste gemeente in Neder land overging tot het openen van een ge meentelijke arbeidsbeurs. Een gerucht makend initiatief, dat, aarzelend begonnen op 9 december 1902, in even vijftig jaar uit groeide tot een nationaal bestel van arbeidsbemiddeling. Het wekt dan ook allerminst verwonde ring, dat deze figuur, die, zo hij het gewild had, een nationale rol had kunnen spelen, door het huidige Schiedam geëerd wordt in zijn nieuwste uitbreiding. Op het bord dat vertellen zal, waar de M. C. M. DE GROOTSTRAAT zich bevindt, staat onder de naam: „Sociaal en cultureel pionier". We hebben er vrede mee. Het is niet licht om in twee, drie woorden, de groot heid te tekenen van een, die geweest is: een waarachtig mens onder de mensen. Het vullen van de likeurflessen uit oeroude vaten is in Schiedam nog steeds „hand"-werk. (foto Henk Brusse)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 13