een teken des tiids BEDRIJFSSCHOLEN 156 Velen van ons zullen zich de tijd nog kunnen herinne ren, dat we „de schoolbanken vaarwel zegden en in het volle leven stapten", een prachtig klinkende uit drukking, die echter nogal wat van haarglans verliest, als we ons de moeilijkheden weer voor de geest halen, die deze verandering met zich meebracht. Het gevoel van minderwaardigheid dat we kregen als jong broek je tussen al die routiniers om ons heen, het plotseling als een bominslag komende besef, dat onze schoolop leiding, waar we zo trots op waren, eigenlijk niets te betekenen had, de gesprekken der ouderen waar we buiten stonden, de arbeidstijden die echt wel een bit tere pil vormden na al die vrije middagen, en vooral de volkomen onbekendheid met het werk dat we moesten verrichten, met de arbeid om ons heen en met het wezen van de gang van zaken in het bedrijf; neen werkelijk, de stap in het volle leven werd niet zo waardig en zelfbewust gezet als de uitdrukking wel doet vermoeden. Natuurlijk verschilt de hierboven afgeschilderde uitwerking wel, soms zelfs zeer sterk, van geval tot geval. Het maakt een groot verschil of men in een klein bedrijf met een intieme sfeer gaat werken, of dat dit moet gebeuren in een fabriek met honderden of dui zenden collega's. Als „het volle leven" voor een prille ex-schoolknaap bijvoorbeeld begint op een klein kantoor, waar bij de eenvoudige werkzaamheden, die hij aanvankelijk moet verrichten, alle aandacht aan hem wordt besteed, verschillen zijn omstandigheden en vooral de moeilijkheden die hij krijgt te verstouwen hemelsbreed bij die van het joch, dat op een goede dag naar een enorme machinefabriek fietst en daar in een gigantische hal te werk wordt gesteld met en kele honderden medearbeiders, waarvan het aller grootste deel na maanden nog vreemd voor hem kan zijn. En juist voor een groot bedrijf, waar de leiding niet zo'n direct en permanent toezicht op zijn werknemers heeft, is het van het allergrootste belang dat al die werknemers van stonde af aan de weg weten, zich thuis voelen in het bedrijf, dat zij van wanten weten en met een maximum aan zelfvertrouwen zelfstandig opdrachten kunnen uitvoeren en vooral dat zij ten volle vertrouwd zijn met de werkzaamheden die zij moeten verrichten en met het belang daarvan voor de gehele produktielijn. De noodzaak hiervan, maar ook het moeizame be reiken van deze vertrouwdheid door de jeugdige werk nemers, heeft men bij vele grote bedrijven ingezien en men heeft hiervoor een oplossing gevonden door het stichten van bedrijfsscholen, scholen dus, die door de onderneming zelf in het leven geroepen worden en waar aspirant-werknemers technisch en vooral ook mentaal vertrouwd worden gemaakt met hec werk

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 16