MAAK VAN UW LAND GEEN PRULLENMAND 157 dat zij moeten gaan verrichten en met de omstandig heden waarin dit zal gaan geschieden. Men bereikt hierdoor enerzijds, dat men bij de tewerkstelling van jonge arbeiders van het begin af aan de beschikking heeft over volwaardige krachten, die het bedrijf reeds enigermate kennen en die mentaal rijp zijn om in het produktieproces te worden ingeschakeld, ander zijds dat de jeugdige werknemers veel van de hier boven genoemde moeilijkheden bespaard blijven en dat zij met een behoorlijke portie zelfvertrouwen en kennis van zaken hun handen uit de mouwen kunnen steken. Ook in Schiedam kennen we een drietal van dergelijke bedrijfsscholen en wel bij de Dok- en Werfmaatschap- pij Wilton-Fijenoord N.V., bij de N.V. Werf Gusto en bij de N.V. Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roe- zegt men in Californië. Wie achteloos afval uit zijn auto werpt kan daarvoor flink beboet worden. Ontlopen kan men zijn straf alleen door, onder het oog van de politie, het vuil direkt weer op te rapen. Misschien brengt deze foto, uit een Zwitsers blad, onze Hermandad op een goede gedachte. Arbeid in Schiedam. Er is geen einde aan werk; blijkbaar ook geen begin. lants; twee metaalindustrieën dus en een grafisch bedrijf, welk verschil in de vorm en omvang der be drijfsscholen al direct tot uitdrukking komt. Tellen de eerste twee scholen elk meerdere tien tallen leerlingen, de bedrijfsschool van Roelants heeft er slechts vijf. Dit doet natuurlijk niets af aan de gedegenheid der opleidingen. Toch biedt het grotere leerlingen-aantal van de bedrijfsscholen der scheeps werven meer mogelijkheden die buiten het technische leerprogramma liggen, zoals sportbeoefening, onder wijs in algemene ontwikkeling (hetzij door eigen krachten, hetzij aan een z.g. levensschool) onderlinge vakantiekampen e.d. En dat aan deze zaken zeer veel aandacht wordt besteed, kan ieder constateren die ooit met deze scholen in aanraking is geweest. Persoonlijk brachten we in de loop van de afgelopen zomer een bezoek aan het werkkamp van de W.F.- bedrijfsschool en het was werkelijk verbluffend om te zien met welk een goed moreel, met welk een grote opgewektheid de jongens zich daar over de teleur stellingen van het slechte weer heenzetten, ondanks alles zichzelf en elkaar kostelijk amuseerden en daar naast zelfs nog kans zagen om alle lastige opdrachten, die de kampleiding voor hen in petto had, met grote ijver en doelbewustheid uit te voeren. Deze goede mentaliteit heeft ons zeer getroffen en gaf de stellige overtuiging mee, dat onze bedrijfs scholen zeer hoog geschat moeten worden en ook in de toekomst veel voor Schiedam en het Schiedamse bedrijfsleven kunnen betekenen. H. VAN DER MEER

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 17