zijn weik een nieuw Schiedam 147 De onlangs ontslapene, ontwerper van Schiedam- na-1950, was een kind van zijn tijd. Op zichzelf is dit niet bijzonder, ledereen is dat min of meer, dikwijls ondanks zichzelf. Geen auteur kan schrijven zoals het vorige geslacht dat deed; geen schilder schildert zoals de generatie van 1880 schilderde, tenzij hij zich willens en wetens tot imiteren zet. Maar niet iedereen aan vaardt de tijdgeest van ganser harte. Velen verzetten zich ertegen, worstelen met de geest van hun tijd, kijken om naar hetgeen voorheen was. En ongetwijfeld niet altijd ten onrechte; maar het is onvruchtbaar. Horvath, onze stedebouwkundige, daarentegen was een volmaakt kind van zijn tijd; in die zin dat hij de geest van ons tijdvak volledig aanvaardde, en zich ook met al zijn vermogens daaraan ten dienste stelde. Niet dat hij geen oog had voor de grote waarden van het verleden; hij had lange jaren in Amsterdam ge werkt bij de dienst van stadsuitbreiding en geen mens die niet door de schoonheid van onze hoofdstad wordt geraakt. Zeker een gevoelige natuur als Horvath, die schoonheid in zich opnam waar hij schoonheid aantrof. En hij verstond als weinigen schoonheid te zien. De inrichting van Nieuwland is voor een groot deel Horvath's werk. Een wijk die sterk afwijkt van het beeld van Schiedam uit de jaren '30. Ongetwijfeld, het veranderde aspect van de stedebouw van na de bevrijding manifesteert zich niet alleen bij ons. Overal een royaler opzet dan voorheen, meer open ruimten, afwisselend gesloten straatwanden en woningblokken haaks op de straat geplaatst, men ziet dat in alle Nederlandse steden. Maar het nieuwe Schiedam heeft iets eigens; een rara avis in onze tijd, waarin de nivellering zich op elk gebied manifesteert en die we tot onze ontsteltenis zien doorbreken op plaatsen waar men gehoopt had er daar althans voor gespaard te blijven. Nieuwland, Horvath's Nieuwland, vertoont gelukkig nog zo iets als een eigen karakter. Met andere ge meentelijke diensten en met de architectenbureaus* Groosman en Spruyt en Den Butter placht hij te beraadslagen om ook door variatie in de bouwhoogte contrasten te scheppen en de noodzakelijke accenten

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 7