GEWETENSVOL STEDEBOUWKUNDIGE 148 te leggen. Horvdth beschouwde het Wibautplein als een van de hoogtepunten van de karakteristieken van de nieuwe wijk. Vaak zag men Horvath wandelen in de stadswijk die hij als zijn chef-d'oeuvre beschouwde. Men zag hem dan halt houden bij de markante punten. Men merkte, dat hij het tot stand gekomene woog. Hij trok lering uit hetgeen voor zijn gevoel niet was ge worden hetgeen hij zich had voorgesteld. Tragisch is het, dat hij de voltooiing van het hoogte punt der hoogtepunten in Nieuwland, de bijna drie honderd meter lange winkelgalerij met vier hoge flatgebouwen, het fraaie ontwerp van de architecten Spruyt en Den Butter niet heeft mogen beleven. Horvdth heeft meer op zijn naam staan. Hij heeft het Stationsplein van de toekomst, een zeer nabije toekomst, in zijn geest gezien en gevormd. En er is aantekening gehouden van hetgeen hij zag. Ook hier in zal de geest van onze zo vroeg heengegane stede- bouwkundige blijven leven. Een kundig vakman, een artistieke persoonlijkheid, een stedebouwkundige van formaat is van ons gegaan. Meer nog dan dat, Horvdth was een goed mens, een eerlijk man, een beminnelijk en trouwhartig collega. Het is het lot van velen, van de meesten, spoedig te worden vergeten. Maar de markante figuur van Horvdth zal ons lang in het geheugen blijven. In dankbare herinnering. Heden en verleden liggen in Schiedam vlak bij elkaar. Omdat hij oog had voor de waarden van het verleden, wist Horvath dergelijke doorkijkjes in de oude stad op prijs te stellen, (foto Henk Brusse Met enige schroom voldoe ik aan het verzoek van de Schiedamse Gemeenschap iets te zeggen over de periode, waarin ik mocht samenwerken met Horvdth, de stede- bouwkundige die, na ervaring te hebben opgedaan bij Publieke Werken te Amsterdam en Den Helder, naar Schiedam kwam om zijn sterk persoonlijk stempel te drukken op de zeer beperkte uitbreidingsmogelijkheden van Schiedam. Horvdth's leven ging niet over rozen. Zijn werk stond steeds onder zeer hoge druk in meerdere opzichten. Ge legen tussen het dynamische Rotterdam en het Vlaardingen met enorme uitbreidingsmogelijkheden moest Schiedam in 10 jaar praktisch al zijn behoeften aan nieuwbouw, èn het suppleren van de grote tekorten van de bestaande binnenstad, opvangen in de Nieuwlandpolder. Zijn plannen en gedachten over de structuur en de ruim telijke consequenties werden praktisch op de voet gevolgd door de stenen realiteit. Tijd tot bezinning werd hem vrij wel niet gegund. En toch had hij met zijn sterk contempla tieve instelling daaraan grote behoefte. Zelf komende uit de hoofdstad van Hongarije, waar de geschiedenis niet zonder achterlating van ernstige littekens, vooral in de mensenziel, aan voorbijging, was Horvdth's persoonlijke instelling uitermate sterk sociaal bewogen. Enerzijds zou hij diep teleurgesteld zijn als bepaalde gedachten, die hij zich al schetsend had gevormd, moesten wijken voor economische beperkingen of politiek nood zakelijke andere beslissingen, anderzijds waren deze impulsen van buitenaf voor hem steeds weer aanleiding tot verdere studie en zocht hij hardnekkig naar de beste oplossing in de gegeven omstandigheden. Iemand, die niet van nabij en van binnen uit het ontstaans proces van een nieuw stuk stad meemaakt, kan zich geen voorstelling vormen van de intellectuele en artistieke inspanningen, die dat vergt. Uit eigen ervaring weet ik, hoe hij steeds openstond voor andermans gedachten, steeds bereid was tot het gesprek, wat ontegenzeglijk vaak moeizaam verliep, maar waarvan het eindresultaat altijd beter was dan het uit gangspunt. Zijn ideeën over de sanering van de binnenstad, het Sta tionsplein, het Raadhuis en zovele andere problemen kan hij niet meer mede realiseren. Voor Schiedam is het jammer, dat een zó bekwaam, serieus en gewetensvol stedebouwkundige, juist op het moment dat hij zich de gehele problematiek van een stad had eigengemaakt, zijn werk moest staken. E. F. GROOSMAN, arch, b.n.a.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 8