BROERSVEST: de geschiedenis von een promotie Drs. P. Th. J. KUIJER. 191 De geschiedenis van een stad wordt geschreven in haar straten. Wie zich de moeite wil getroosten deze geschiedenis te leren lezen moet, voor wat Schie dam betreft, zijn krachten eens beproeven op de pagina „Broersvest", misschien het interessantste blad uit het hele verhaal. Op vrijdagavond 18 november jl. werden de zorgvuldig voorbereide plannen voor de bouw van ons nieuwe stadhuis aan de openbaar heid prijs gegeven. Op die avond en gedurende vele dagen daarna boog de burgerij zich over de royale maquette, waarin het ontwerp van de architecten de Gebroeders Kraaijvanger het letterlijk en figuur lijk hoogtepunt vormt van een stadsdeel, dat op wel haast magistrale wijze is gecomponeerd rondom het kruispunt van twee assen. De hoofdas, toekomstige hartslagader, is de Broersvest. En om nu te weten hoe taai en vasthoudend de historie kan zijn: de lijn van deze hoofdas werd zeshonderd jaar geleden uitgezet. In 1355 werd de Broersvest gegraven, van de Schie naar de Rotterdamse Dijk; en in datzelfde jaar werd zij door graaf Willem V aangewezen als de oostelijke grens van het stedelijk rechtsgebied. Het was een bedrijvig jaar in die hoek van het jonge Schiedam; grondwerkers in de gracht, metselaars in het Huis Mathenesse aan de overkant; daar woonde toen heer Daniël die het druk had met het herstellen van de vernielingen, welke tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten in zijn slot waren aangericht. De naam Broersvest bestond toen nog niet; die zal pas honderd jaar later ontstaan zijn, nadat er in 1443 aan de zijde van de stad een klooster was ge sticht van Kruisbroeders of Kruisheren. Dat klooster lag besloten tussen de huidige Broersvest, Herenpad, Broersveld en Lange Kerkstraat. Over de wal aan de stadszijde, opgeworpen met de uitgegraven grond, kon men wandelen van de Over- schiese naar de Rotterdamse poort en het landschap zal wel eeuwen lang hetzelfde zijn geweest als dat, wat de begaafde tekenaar Roeland Roghman voor ons heeft vastgelegd, toen hij in 1647 Schiedam be zocht en een kijkje ging nemen op de bovenverdieping van de Overschiese poort: tot aan de westelijke horizon een land van plas en dras, woest en ledig, met als blikvanger de troosteloze resten van het Huis Mathenesse, de Broersvest hier en daar bijkans dichtgegroeid, en aan haar oostelijke oever het pad,

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 27