NIEUWE HUIZEN RULLEN BINNEN G. LUTKE MEIJER 194 Aan de Parkweg tussen Burgemeester van Haarenlaan en Burgemeester Honnerlage Grethelaan te Schiedam zoals overigens ook in verschillende andere steden in deze omgeving is men thans bezig met het leggen van de fundamenten voor een serie Dura-Coignetwoningen de eerste wo ningen, die in Nederland volgens het systeem-blokkendoos worden ge bouwd: alle onderdelen worden in de fabriek gemaakt. Zij worden op de bouwplaats aangevoerd en daar in elkaar gezet; zodat drie mannen in staGt zijn per dag één woning op te zetten. Men zal, als de fundamenten een keer (op traditionele wijze) gelegd zijn, de woningen dus in enorm tempo uit de grond zien rijzen, zoals dat thans in Lombardijen te Rotterdam reeds gebeurt en gebeurd is. Niet voor niets sprak de heer E. F. Groosman van het bekende Architectenbureau (dat ook de woningen van Nieuwland heeft ontworpen) bij de ingebruik neming van Bakkerij Vlug, het miljoenen-complex in het hartje van Schiedam, dat ook al door hem is ontworpen, over de enorme achterstand, die het bouw bedrijf heeft t.a.v. andere industrieën. Deze hebben hun technieken aangepast aan de moderne mogelijk heden; zij hebben, waar enigszins mogelijk, het hand werk vervangen door machines; maar in de bouw wereld gaat men door op de traditionele wijze: men legt steen op steen en verbindt die stenen door specie, gelijk dat twintig eeuwen geleden reeds werd ge daan. Slechts hier en daar is een onderdeel, dat kant en klaar wordt aangevoerd. Men maakt alleen ge bruik van machines, waar de hoogte of de omvang van het bouwwerk dat vraagt. Maar deze verbete ringen tasten de oude werkwijzen niet aan in hun kern. Eindelijk oplossing? Grote kwalen eisen grote middelen. De kwaal van de woningnood is nog altijd niet overwonnen, maar nog slechts vijf maanden nadat minister Van Aartsen de „huizenfabriek" aan de Eemhaven heeft geopend hij deed dat midden augustus 1960 worden de eerste in deze fabriek gebouwde Dura-Coignet woningen in Lombardijen aan de toekomstige be woners toegewezen. Hoe zijn ze hoe komen ze tot stand zullen ze voldoen Hoe het zij, ze hebben de toekomst. Minister Van Aartsen heeft reeds te kennen gegeven, dat hij overweegt het volgend jaar wederom 1200 Dura-woningen te laten bouwen en de kans is groot, dat zij buiten de normale toewij zing vallen, gelijk ook in de Schiedamse gemeente raad uitdrukkelijk werd verklaard. Hoe komen de woningen tot stand? Zoals bekend heeft de N.V. Dura Coignet in samenwerking met en financieel gesteund door de gemeenten op hun beurt daartoe in staat gesteld door het Rijk aan de Eemhaven te Rotterdam een fabriek gebouwd, die miljoen gulden heeft gekost. Deze fabriek is in vérgaande mate geautomatiseerd. Zij beschikt over een buizenpost voor interne opdrachten vanuit de fabriek aan de man op de betonmolens; één man, die eenvoudig door op knoppen te drukken in de betoncentrale veertig diverse beton-kwaliteiten kan mengen en bereiden. Hij maakt ongeveer 20 ku bieke meter beton per uur. De mallen, waarin het beton wordt gegoten, zijn nogal ingewikkelde ma chines. Zij zijn van metaal en worden met stoom verwarmd om de verharding van het beton te ver snellen. Daar staan dan 54 machines het werk te doen, dat tot dusver door de mensen werd verricht en het geeft een enorme besparing aan arbeids krachten. In totaal 300 man zouden in staat zijn het werk te doen, dat tot dusver door 800 geschoolde bouwvakkers wordt gedaan, met nog het voordeel, dat het werk wordt verricht door arbeidskrachten, niet speciaal voor het bouwvak opgeleid en dus minder onontbeerlijk voor 's lands economische leven. Met 120 man in de dagploeg, 80 in de nacht en 60 tussen fabrieken bouwplaats en op de bouwplaats zelf, kan deze enorme prestatie worden verricht: in drie jaar tijds bouwt men uit 140.000 onderdelen in zes ge meenten 3.000 montagewoningen, die in niets voor gewone traditionele bouw onderdoen. De huizen- fabriek aan de Eemhaven levert dus per jaar onge veer 50.000 bouw-elementen af. Immens fabricage-proces Iedere woning bestaat uit ongeveer veertig eenheids eenheden. Deze zijn anders, dan die van de Coignet- fabrieken in Frankrijk: architect Groosman heeft het bedrijf aangepast bij het Nederlandse woningtype. Zijn gevelstukken, zijn trappen, zijn balkonnetjes zijn anders dan men in Frankrijk gewend is. Er zijn mallen in de fabriek, waarin 25 cm dikke gevelstukken in drie lagen: sierbeton, grindbeton en puzzolano „in einem Guss" worden vervaardigd. Het kalkbeton, 15 cm dik, komt aan de binnenzijde en wordt glad omdat het rust op het metalen ondervlak van de mal, het sierbeton komt aan de buitenzijde en wordt voor het gevelstuk de fabriek verlaat gezandstraald, waardoor de kleur van de erin verwerkte natuur steen gaat leven. Rotterdam bouwt Dura-Coignet- woningen met witte en lichtgroene gevels, maar in principe zijn nog tien andere „lichtechte" natuur- steenkleuren te gebruiken. Zo worden ook de vloerplaten in hun geheel gegoten in één mal. Zij bestaan uit twee lagen: de vloerzijde en de plafondzijde, verbonden door ribben. De vloer-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1960 | | pagina 30