TENNIS NIETS VOOR TRAGEN 229 Schiedam tennist sinds 1896 De Duitse dichter Heine heeft eens opgemerkt, dat in Nederland alles vijftig jaar later gebeurt. Wij weten niet, waarop Heine deze naar geestige opmerking heeft gebaseerd, in ieder geval niet op de historie van het Nederlandse tennisspel, want dat moest nog geboren worden toen Heine reeds was overleden. Voor de Nederlandse navolging van het Engelse tennisspel, het lawn- tennis, dat op een grasveld (lawn) werd gespeeld, gaat Heines uitspraak dus niét op. Nederland was er bijzonder snel bij om het tennisspel in te voeren, nadat de Engelse majoor Wingfield in 1874 patent had aan gevraagd op lawntennis, een sport, die was afgeleid van het zeer oude 'Engelse tennis', dat al veel vroeger binnenshuis tegen een muur werd beoefend. Rond 1885, elf jaar na de belangrijke stap van majoor Wingfield, werd tennis in ons land geïntroduceerd; veertien jaar later werd de Neder landse Lawntennis Bond opgericht, die intussen al koninklijk is ge worden. Het tennis vond overal navolging, wat leidde tot stichting van het supranationale orgaan, de Fédération Internationale De Lawn tennis. Al vijftig landen waren bij het uitbreken van de tweede wereld oorlog bij deze federatie aangesloten, welk aantal na de oorlog uiter aard nog steeg. De tennisbaan bij Hein in 't Hol Nederland bleef niet achter; Schiedam kwam uit de rij van enthousiaste toeschouwers naar voren om een balletje te leren meeslaan. Onze stad startte met een goede 'service' (de eerste slag in het tennisspel): de Schiedamse Lawntennisvereniging, S.L.V., behoort tot de oudste tien clubs van Nederland. Dat is te danken aan Sofie E. Maas, telg uit een bekend Schiedams geslacht, die het initiatief voor de oprichting van de S.L.V. nam. Op 29 januari 1896 vond de eerste algemene ver gadering plaats en de club begon met 28 leden. De leden hadden het niet gemakkelijk; een artikel uit het reglement luidde: 'De heeren leden zijn verplicht de baan te rollen'Maar dat schrikte niemand af. In Engeland speelde men tennis op gras, hout, gemalen baksteen of cement. Schiedam koos cement voor zijn eerste tennisbaan, aan de Nassaulaan, naast de woning van Hein in 't Hol, concierge van het kantongerecht. De baan was vier meter te kort, maar welke beginne ling kijkt daar naar! Tot het gezelschap van tennisliefhebbers trad al gauw toe de junior vereniging 'Ready', in 1900, waarna andere clubs, zoals 'Game' ras volgden. Ready bezat een baan op 't Hoofd, bij de kistenmakerij van Van Deventer. Dié jonge lieden hadden het wel uitgezocht: er waren lorries, waarop zij heerlijk rond toerden, ging dat vervelen, wel, dan was er altijd wel een (lekke) roeiboot om te spelevaren in het Balken- gat of het écn of andere voorbijstomend schip met een zwaaiende en joelende bemanning. Sterk verhaal Waar iets nieuws komt, ontstaan meteen de sterke verhalen. Tot het 'visserslatijn' van de Schiedamse tenniswereld behoort dit verhaaltje, dat misschien tóch waar is. Bij de Kethelweg had de S.L.V. enige jaren ook een baan, met hoge hekken, temidden van weilanden, waarin de koeien lodderig het grasveld maaiden. Tijdens een partijtje had een beginneling de euvele moed de bal over het hekwerk te slaan. Zijn tegenstander, een routinier, rende bliksemsnel door het hek deurtje, in het weiland, naar de aansuizende bal, tikte hem met een krachtige slag weer keurig over het hek terug en bestond het om nog vóór de beginneling de bal weer had kunnen retourneren, terug te rennen naar zijn plaats achter het net Rond 1917 kwamen in Schiedam de eerste gravelbanen aan de Nassau laan die overigens, mét de houten keten op de banen, in de tweede wereldoorlog sneuvelden. De gravel werd omgespit om het koolas er onder uit te krijgen, het hout verdween eveneens naar de kachels. In 1947 werd het tennispark Spieringshoek geopend. Schiedam kende natuurlijk ook zijn kampioenschappen: vanaf omstreeks IR. S. MOESKER t Het heengaan van Ir. S. Moesker op nieuwjaarsdag is in de eerste plaats een zware slag voor zijn gezin, dat man en vader in de kracht van zijn leven verliezen moest. Ook echter voor de gemeente Schiedam betekent het overlijden van zijn directeur van de Dienst van Gemeente werken een groot verlies. Door het heen gaan van de heer Horvath reeds ernstig gehandicapt, werd deze dienst door dit tweede sterfgeval vrijwel van zijn leidende figuren beroofd. Ir. Moesker, vele jaren adjunct-directeur en sedert 1 juni 1959 directeur, was spe cialist op het gebied van de riolering en had een groot aandeel in de bouw van het centrale rioolgemaal aan de Marconistraat. Naast zijn veelsoortige arbeid in verband met de grote stads uitbreiding, was hij ook lange tijd een deskundig brandweercommandant, ge liefd bij zijn mannen om zijn doortastend heid en zijn juiste oordeel.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1961 | | pagina 17